A nyári erdőtüzek és őszi árvizek után a déli ország igyekezett kihasználni az elhúzódó meleg időt, hogy meghosszabbítsa a turisztikai szezont.
Ebben pedig úgy tűnik, sikerrel jár: Görögországba tavaly ősszel mintegy 9,3 millió turista látogatott el, ami hat százalékos növekedést jelent 2019 azonos időszakához képest a Görög Nemzeti Bank (NBG) trendelemzése szerint.
A tanulmányból kiderül, hogy 2023 október-novemberében, többek között a jó idő miatt tizenhárom százalékkal nőtt a beutazások száma, ez pedig ellensúlyozta a szeptemberi, árvizekkel járó szélsőséges időjárás hatásait. Ugyanakkor az utazások decemberben már kétszámjegyű növekedést mutattak, a turisztikai bevételek pedig 2023-ban elérték a 20,5 milliárd eurót.
Az NBG elemzői szerint a 2023 utolsó negyedévében tapasztalható fellendülés, a nagyobb repülők és a hosszú távú járatok sűrűsödése 2024-re is pozitív dinamikát vetít előre. A geopolitikai és éghajlati kockázatok azonban továbbra is módosíthatják a terveket, ahogy a tavaly nyár erdőtüzek is sokak nyaralási terveit húzták keresztül.
A legtöbben Németországból, Nagy-Britanniából, az Egyesült Államok és Franciaországból érkeztek 2023-ban, ráadásul a 2019-eshez képest harmincöt százalékról negyvenhárom százalékra nőtt részesedésük a teljes turistaforgalomból.
Az őszi hónapokban Németországból és Nagy-Britanniából 800 ezer turistával több érkezett, mint 2019-ben, az Egyesült Államokból pedig hetvenezerrel utaztak többen. A szállodák forgalma hét százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, a szigeteken hat, a városokban nyolc, az ország szárazföldi részén pedig tizennégy százalékos volt a növekedés, és először haladta meg a pandémia előtti szintet.
A hagyományos kedvenceken, Míkonoszon és Szantorinin azonban kilenc százalékkal csökkent a kereslet, míg Thesszáliába két százalékkal utaztak kevesebben a szeptemberi pusztító árvizek miatt.
Az NBG elemzői megjegyzik, hogy a tavalyi szélsőséges időjárás rányomta a bélyegét az ágazat szezonalitására. Ugyanakkor Görögország részesedése a mediterrán piacból a 2019-es 16,9 százalékról 16,4 százalékra csökkent tavaly, így lemaradt Olaszország és Portugália mögött.
Úgy tűnik, azért teljesen még nem tűnt el az utószezon Görögországban, amit egyre inkább felfedeznek a luxusutazók is.
(Forrás: GTP, képek: Getty Images, Unsplash)
főszezon | klímaváltozás | időjárás | szezonok | utószezon
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!