Három nemes ital, amivel koronát tehetünk a karácsonyra

Gyakran vásárolunk vagy kapunk olyan italokat, amelyeket elrakunk a hűtőbe, a pincébe vagy csak a szekrény tetejére, és megfogadjuk, majd a megfelelő alkalomkor felbontjuk. A karácsony talán a legjobb időszak erre, hiszen, ha kincset találunk, a számunkra legfontosabbakkal oszthatjuk meg. Mutatunk három italt, ami nálunk behűtve várja az ünnepeket.

Pezsgő

Szerencsére túl vagyunk már a "pezsgőt csak szülinapon és szilveszterkor" ökölszabályon – az elmúlt években több termelő gondoskodott róla, hogy bárhol, bármikor szívesen igyunk buborékosokat. A világ egyik legnemesebb itala évszázadokon keresztül uralkodók, divattervezők és filsztárok kedvence volt, köztük olyan megszállottaké, akik már a reggelt is képesek voltak egy pohár francia pezsgővel, azaz champagne-nyal indítani.

Karácsonykor nyugodtan tegyünk egy próbát vele, milyen, ha a reggeli előtt iszunk mi is egy pohárral, lehetőleg tradicionális, száraz pezsgőt. Ilyenkor érdemes a "méthode traditionnelle"  és az "extra dry", "brut" vagy "brut nature" szavakat keresni a címkén.

Ha a reggelihez, vagy reggeli helyett mégsem szeretnénk pezsgőt kóstolni, a fő étkezések előtt igyunk egy pohárral, mert aperitifként bármilyen röviditalnál jobban meghozza az étvágyat.

Kreinbacher Rosé Brut

A Kreinbacher Birtokról már többször írtunk: korábban eltöltöttünk egy éjszakát a somlói pince egyik dizájnszobájában, és többször emeltünk kalapot a pezsgős sikereik előtt is. Kreinbacherék az elmúlt években ugyanis a világ legnívósabb pezsgőversenyein remekeltek, és nekik köszönhetjük azt is, hogy a champagne-okhoz képest fél- vagy harmadáron tudunk itthon közel azonos minőségű pezsgőt kóstolni.

A rosé a birtok pezsgőválasztékának legfrissebb tagja, a többi pezsgőhöz hasonlóan tradicionálisan, palackban másoderjesztve és minimum tizenöt hónapig érlelve készült. Ez a pezsgő leginkább a gyümölcsösségről szól, illatában és ízében is intenzív erdei gyümölcsös, málnás, ribizlis jegyek köszönnek vissza. Akár az egész karácsonyi menüt végig tudja kísérni, de egy sült lazac vagy pirosgyümöcsös desszert mellé egész biztos telitalálat.

Tíz dolog, amit tudnod kell, mielőtt flute-öt fogsz a kezedbe

Az extra dry nem a legszárazabb kategória, a bor pedig, amiből a pezsgő készül, néha több tíz éves. Érdekességeket és hasznos tudnivalókat gyűjtöttünk a pezsgőzés művészetéhez.

Gin

Az eredetileg orvosságnak készített, borókabogyóval ízesített alkoholpárlat az 1700-as évek óta nem volt ilyen népszerű. Akkoriban annyira féktelennek látszott a ginfogyasztás, hogy az angol parlament durva különadókkal sújtotta a szeszfőzdéket. A borókabogyóval ízesített ital „részeges, kormányozhatatlan népséget” csinált a tisztességes állampolgárokból – nekünk viszont most minden lehetőségünk adott, hogy a ginfogyasztás eggyel szofisztikáltabb módját válasszuk.

Ráadásul mára egészen különleges, fűszerekkel, gyümölcsökkel fúzionált párlatokat is palackba töltenek, egészen új karaktert adva az italnak.

Bobby’s Dry Gin

Az egyik nagy kedvencünk palackján egyből kiszúrni pár érdekességet. Például az indonéz mintákat, amelyek az indonéz fűszerekkel történt ízesítésre utalnak. Az indok is egyszerű: Jacobus Alfons – vagy ahogy családja és barátai hívták: Bobby – Indonéziában született, a második világháborúban viszont már a holland hadsereg soraiban harcolt, 1950-ben pedig Hollandiába is költözött.

Bobby két dologért rajongott igazán: a ginért és Indonéziáért, ezért amikor visszatért Hollandiába, hosszú évek alatt kedvenc italát indonéz fűszerezéssel, fahéjjal, szegfűszeggel, édesköménnyel készítette el. Így született meg a citrusos, friss, fűszeres, és mára ikonikus Bobby’s Dry Gin.

Ha tonikkal szeretnénk inni, a legjobb, ha egy hagyományos, édeskés indiai tonikot, a J. Gascót választjuk.

Orvosságnak indult, az egyik legizgalmasabb párlat lett belőle – Így született a gin

Szerintünk ma is receptre kéne felírni, de volt idő, hogy tényleg vesebetegeknek adták. Ez történt a ginnel közel 400 év alatt.

Whisky

Hiába volt az alkohollepárlás már az ókorban is ismert, a whisky csak a 15. század végén jelent meg. Ekkor állítólag Friar John Cor szerzetes nyolc hordó malátát kapott IV. Jakab skót királytól, hogy abból készítse el az „aqua vitae”-t, azaz az élet vizét. Ez a mennyiség kb. ezerötszáz palack whisky készítésére volt elegendő – persze ez az ital még jócskán különbözött a mai whiskyktől.

Azóta volt, hogy a ginhez hasonlóan receptre írhatták fel az orvosok, és a második világháború alatt arra is volt precedens, hogy Anglia skót whiskyvel fizetett az amerikai hadianyagokért.

A gabonapárlatnak legalább annyi megszállott rajongója volt és van, mint a pezsgőknek és a gineknek, érdemes hát nekünk is egy kicsit kísérletezni, hogy több arcát is megismerjük. Egy tokaji hordóban érlelt Glen Ord például elég jó első lépés lehet.

Glen Ord 2007 BB&R Tokaji Finish

Az alig háromezer fős skót falu, Muir of Ord legnagyobb látványossága kétségkívül az 1838 óta működő Glen Ord lepárlóüzem. A földrajzi elhelyezkedés persze senkit ne tévesszen meg: a nemrég kibővített főzde 11 millió liter tiszta szeszt képes előállítani.

Ez a tétel viszont egy limitált kiadás, amit kimondottan a magyar közönség számára palackozott a híres londoni kereskedő, a Berry Bros. A mindössze egyetlen hordóval készített whisky különlegessége, hogy az érleléshez használt hordót a neves tokaji borász, Szepsy István biztosította – innen a Tokaji Finish elnevezés. Hogy miként érezhető ez az italban? Az édes tokaji bor lágyabbá teszi a whiskyt, és kajszibarackos, rebarbarás ízekkel is gazdagítja.

Így született a single maltok skót királya – A Glenfiddich whiskyk sztorija

Egy legendás főzde, amely még válságok idején is növelte a termelést, és mára az egyik legismertebb és legsikeresebb skót whisky márka lett.

 

nagy sztori | ital | pezsgő | whiskey | karácsony

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom