Így készülhet hatmillió használt mobiltelefonból ötezer olimpiai érem

Számos példamutató kezdeményezés teheti az egy év múlva rajtoló olimpiát valóban fenntarthatóvá. Tokió városvezetése elkötelezett a zöld megoldások mellett, így az olimpiát is egy lehetőségnek tekintik, hogy közelebb kerüljenek a 2030-ra vállalt, fenntarthatósági célok eléréséhez.

Ezek között a célok között szerepel például a megújuló energiaforrások előtérbe helyezése, és a város károsanyag-kibocsátásnak, illetve energiafelhasználásának csökkentése. Szerencsére ezeket a szempontokat a játékok lebonyolítása alatt sem kívánják háttérbe szorítani, sőt! Ahogyan korábban már hallani lehetett róla, a medálok a japán lakosság által biztosított elektronikai hulladékokból készültek. Példás kezdeményezés.

Az ötezer medál mintegy 79 ezer tonna újrahasznosított anyag felhasználásával készült el. Az akció során több mint hatmillió használt mobiltelefont gyűjtöttek össze.

Mivel egy átlagos okostelefon 0,034 gramm aranyat, 0,34 gramm ezüstöt és 15 gramm vörösrezet tartalmaz, valóban jelentős forrásai lehetnek az értékes nyersanyagoknak, amelyeket vétek lenne a szemétlerakókban hagyni. A japán lakosság által leadott telefonokból és egyéb eszközökből több mint 30 kg aranyat és több ezer kilogrammnyi ezüstöt és bronzot nyertek ki.

A nyertes dizájnt több mint négyszáz pályázat közül választották ki. A medálok a versenyzők és szurkolók energiáját szimbolizálják, valamint a nap mint nap győzelemre törő sportolókat és a barátságot. Természetesen a díjak doboza is különleges, mindegyik kézzel készült, ezzel is tisztelegve a japán kézművesség tradíciói előtt.

Érdemes megemlékezni arról, hogy nem pusztán az érmek, hanem részben a fáklyafutás egyenruhái is újrahasznosított anyagból, konkrétan műanyag palackokból készülnek majd, ahogyan a pódiumok is. Összesen száz pódiumot építenek fel, amelyekhez összesen 45 tonnányi begyűjtött műanyag hulladékra volt szükség.

Ez is érdekelhet:

A világ egyik legfenntarthatóbb épülete lesz az Olimpia Háza

Előkelő szomszédságban, a 18. századi Château de Vidy kastély mellett, egy hatalmas parkban kapott helyet a székház.

(Képek: Dezeen, Getty Images)

okostelefon | érem | használt | műanyag | medál

FOLYTASD EZZEL

Luxus ízek, felejthetetlen pillanatok – Így válassz tökéletes szeszes italt karácsonyra

Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Advertisement
Hirdetés