Velencétől Athénig Európa legnépszerűbb úti céljai megrogynak a fenntarthatatlan turistaforgalom súlya alatt. Bőven itt az ideje tehát a megszokott úti célok helyett úgymond felfedezetlennek számító területeket keresni. Ebben segít az ENSZ turisztika hivatalának ajánlása, ami olyan településeket mutat be, ahol őrzik a helyi kultúrát és hagyományokat, ünneplik a sokszínűséget és védik a biológiai sokféleséget.
Ordino, Andorra
A kevesebb mint 80 ezer lakosú Andorra Európa egyik legkisebb állama.
A Franciaország és Spanyolország között, a Pireneusok hegyei között fekvő apró ország népszerűnek mondható a síszezonban és a vámmentes üzletei miatt is kedvelt – de ennél azért jóval többet tud.
Ordino például egy szépséges középkori városka, amelyet festői kőházak szegélyeznek – közülük az egyikbe, a Casa Areny Múzeumban be is lehet kukkantani. A magashegyi Tristaina-tavaktól és a Sorteny Nemzeti Parktól kezdve – utóbbi az ország legnagyobb természetvédelmi területe – a Casamanya hegységig és az Ordino Arcalís síközpontig nincs hiány panorámás túraútvonalakból sem. Ordino remek opció egy egynapos kirándulásra, és kb. háromórás autózással könnyedén el is érhető Barcelonából, Gironából vagy Toulouse-ból.
Slunj, Horvátország
A legtöbb turista a dalmát tengerpartot keresi, ha Horvátországba igyekszik, pedig az ország belsejében is gyönyörű dolgokra bukkanni, például vízesésekre és folyóparti strandokra.
Slunj rövid autóútra van csupán a híres Plitvicei-tavaktól, és saját vizes látványosságai vannak; Rastoke-ban mindjárt huszonhárom vízesés ömlik a Korana folyóba, amit malmok szegélyeznek.
Nyáron bátran fürödhetünk a vízben, miután bringával körbetekertük a békés Jelvik-erdőt.
Lerici, Olaszország
Az Olaszország északnyugati partvidékén fekvő Lerici tele van olyan ikonikus színes épületekkel, amelyekről az ugyancsak csodás Cinque Terrét ismerjük.
Lericiben található a Santa Teresa Smart Bay, Olaszország első víz alatti "élő" laboratóriuma, ahol a tudósok a vízi gerinctelen élőlények növekedési ütemének megfigyelésével foglalkoznak. A kutatás segít az öböl érzékeny ökoszisztémájának védelmében és a térséget fenntartható turizmus felé tereli.
Sortelha, Portugália
Portugália az utóbbi években egyre népszerűbb célpont, de a fősodoron kívül is rengeteg rejtett gyöngyszemmel büszkélkedhet. Ezek közé tartozik a fallal körülvett Sortelha, amely megőrizte középkori és reneszánsz építészeti emlékeit.
Az impozáns 13. századi vár fölé magasodó gránitházai a régmúltból származó látványért felelnek, míg szélturbinái a fenntartható jövő vízióját festik meg.
Sigüenza, Spanyolország
A közép-spanyolországi falu erődítményszerű váráról és a híres vallási műalkotásoknak otthont adó Museo Diocesanóról ismert.
Az utóbbi években ugyan az elnéptelenedés miatt stagnál, de igyekszik változtatni az állapotán nagyrészt a turizmusra építve. Madridból egy közel másfél órás "középkori" vonatozással el lehet jutni a faluba, útközben pedig trubadúrok és lovagok zenével és színházzal mesélik el az érintett falvak és városok történetét.
Morcote, Svájc
A Luganói-tónál fekvő Morcote képeslapra illő külsejével tényleg ellenállhatatlan úti célnak látszik.
A zöldellő környezetben és a vízparton régi patrícius házak árkádjai sorakoznak. A lenyűgöző falut komppal is meg lehet közelíteni.
Şirince, Törökország
A hellenisztikus korig visszanyúló történelmével a törökországi Şirince igyekszik megőrizni régi idők hangulatát.
A szűk utcákon tiltott a járműforgalom, így a helyieknek gyalog vagy lóval kell közlekedniük.
A dombtetőn fekvő hely a görög-török háború előtt még görög falu volt. Az ókori Efezus városától tizenkét kilométerre található települést szőlőskertek, olajfa-ültetvények és gyümölcsfák ölelik körbe.
Bár napsütésben mostanában nálunk sem volt hiány, a hőmérséklet még messze nem a legmelegebb évszakot idézi. Azonban nem kell messzire utaznunk, ha pótolnánk azt a néhány hiányzó fokot.
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
falu | alig ismert | nagy sztori | turizmus | fenntartható
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!