Az otthoncsere csak az őrülteknek és a bátraknak való – vagy mégsem?
Aki az ünnepi időszakban látta a Holiday-t, könnyen beleélheti magát a klasszikus otthoncsere meséjébe, főleg, mivel ez a típusú utazási élmény jobb esetben akár barátságot és talán még szerelmet is hozhat.
És míg itthon a rottyon lévő téli eget vagyunk kénytelenek bámulni, addig a film képes elgondolkodtatni picit: valaki, valahol a napsütésben tényleg hajlandó lenne elcserélni a tökéletesre berendezett otthonát a mi kis lakásunkra itt, a magyar valóságban? Miközben megnyitjuk az otthonunkat másoknak, egy otthoncsere vajon akaratlanul is segít abban, hogy egyúttal a szívünket is megnyissuk idegenek előtt? Vagy ez csak a hollywoodi filmekben működőképes?
Adj egy éjszakát, kapsz egy éjszakát
„Otthoncsere-hirdetési oldalak már régóta léteznek, de évtizedekig amolyan niche témának számítottak...” – mondja Justine Palefsky – „...mert bizonyos szolgáltatások és minőségbiztosítás nélkül ezek az oldalak nem nyújtották azt az élményt, amire a legtöbb embernek szüksége van ahhoz, hogy kényelmesen érezze magát, ha elcseréli valódi otthonát.”
Ezért hozta létre Palefsky és társalapítója, Tas a Kindredet, más néven a modernkori The Holidayt. Ez a fajta otthoncsere az „adj egy éjszakát, kapj egy éjszakát” modell alapján működik, aminek keretében a kreditek felhasználhatóak egy otthon lefoglalására. Lényegében ingyenes szállást jelent.
A mindössze négy évvel ezelőtt San Franciscóban indult Kindred ma már több mint 50 ezer otthont kínál 150 európai és észak-amerikai városban. „A társalapítómmal együtt imádunk utazni, és mélyen hiszünk abban, hogy az emberi kapcsolatok, a tanulás és az utazással szerzett emlékek gazdagabbá teszik az életet” – magyarázza Palefsky. „Úgy éreztük azonban, hogy az iparág olyan irányba fejlődik, amely már távol áll ettől a gondolatiságtól.”
A rövid távú lakáskiadással foglalkozó több szolgáltatótól eltérően – amelyek inkább az ingatlan népszerűsítésére, mintsem új emberek megismerésére szolgálnak –, a Kindred egy kizárólag tagoknak szóló oldal, ami azt jelenti, hogy csak akkor látható a rendszerben a városok és a felkínált otthonok listája, ha mi is felajánljuk a lakásunkat. „Úgy látjuk, a legtöbb szálláshely drága, egyre személytelenebb és inkább tranzakciós jellegű, miközben gyakran elég komoly terhet ró a közösségekre, amelyeket szolgálniuk kellene.”
Ezért nem lehet csak úgy belemerülni és aztán fizetni egy éjszakáért. Jelenleg a Kindreden található lakások 90 százaléka elsődlegesen lakóhelyként, nem pedig befektetési célú ingatlanként szolgál. „Így a tagok sokkal empatikusabban állnak a dologhoz, ami egy fizetős piacon nem lenne lehetséges” – mondja Palefsky.
A koncepció teljes mértékben a bizalmon alapul, mert valljuk be, azt megengedni, hogy idegenek lakjanak az otthonunkban, amíg mi nem vagyunk ott, határozottan bátor dolognak tekinthető.
Persze sokak fejében ott motoszkál a kisördög, hogy vajon a cserepartnerek öntözik-e rendesen a nappalinkban élő növényeinket, vagy mondjuk odafigyelnek-e rá, hogy kinti cipővel ne járkálják össze az emeleti krémszínű szőnyeget? Netán még turkálnának a szekrényeinkben is? Egyik sem valószínű. Van ugyanis jó néhány útmutató és konkrétan egy magatartási kódex is, amelyet minden tag betart. Ha valaki csak egyszer is megszegi a szabályzatot, nyomban kikerül a közösségből.
Az Airbnb-vel ellentétben az említett közösség teljes mértékben kurátori ellenőrzés alatt áll, vagyis nem érhetnek senkit sem váratlan és kellemetlen meglepetések. Emellett minden új tagnak alaposan ellenőrzik az adatait, mielőtt benevezne első otthoncseréjére.
A platform teljes körű szolgáltatást kínál, ami magába foglalja az érkezés előtti és a tábozás utáni takarítás koordinálását azért, hogy „megszűnjön minden bizonytalanság” az ingatlan mindenkori állapotával kapcsolatban – így nem kell aggódni a növények vagy a szőnyegek miatt (sem). Ráadásul 24/7-es concierge-támogatás, valamint átfogó házigazda- és utazásvédelem is jár mellé. Ami az árakat illeti, házigazdaként csak egyszeri szolgáltatási díjat, vendégként pedig takarítási díjat kell fizetni. Ez jellemzően 140 dollár (56 ezer forint) körül mozog egy hét éjszakás tartózkodásért a legnépszerűbb európai városokban. Csak az elmúlt három hónapban a Kindreden lefoglalt utak több mint egyharmada európai helyszínekre irányult – 2023 és 2024 között egyenesen 1500 százalékkal nőtt a platformra felvett európai otthonok száma. Bár Párizstól Berlinig az összes klasszikus úti cél megtalálható ott, a megszokottól eltérő helyekből is bőven lehet válogatni, legyen az az olaszországi Novi Ligure, az ausztriai Graz, netán az észtországi Tallinn.
Lehetséges barátokat szerezni?
Természetesen, a Kindred egyik vonzerejét a bizonyos helyi ismeretek jelentik, melyekkel csupán az adott környéken élők lehetek tisztában. Az egyik tag például gyakran ír dalokat, hogy megköszönje az élményt a vendéglátónak, míg egy házigazda egyszer meglepetés fényshow-t szervezett a vendégének Barcelonában, miután megtudta, hogy az egyedül utazik.
A helyi élmények kihangsúlyozása valószínűleg azért ennyire életképes, mert a home-swapping platformhoz vonzódók többsége klasszikus modern távmunkásként dolgozik, és ők rugalmasan tudnak utazni munka mellett. A Kindred ráadásul mostanában kezd bele privát rendezvények és vacsorapartik szervezésébe, melyeken a tagok összejöhetnek, így tehát megismerkedhetnek a hasonló beállítottságúakkal. Talán egyszer Jude Law is feltűnik.
Hagyjuk most Rigát, Prágát, Krakkót vagy Rijekát, a turisták által megszállt ismert helyeket, inkább térjünk le a megszokott ösvényről és fedezzük fel térségünk kevésbé köztudatban lévő szépségeit. Van mit.
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
film | utazás | platform | élmény | orrhoncsere
Luxus ízek, felejthetetlen pillanatok – Így válassz tökéletes szeszes italt karácsonyra
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!