A Bee’s knees az 1920-as évek ikonikus itala volt, hogy aztán a Titanicot túlélve igazi klasszikussá váljon.
Egy bizonyos Mrs. Margaret Brown, azaz elsüllyeszthetetlen Molly Brown nevéhez fűződik a ginből, citromból és mézből álló koktél, melynek eredetéhez egészen az 1920-as évekig kell visszamennünk az időben.
Brown enyhén szólva is lenyűgöző asszony volt. Miután ugyanis elvált férjétől, jegyet váltott a világ legnagyobb utasszállító hajójára. A Titanic katasztrófáját túlélve nőjogi aktivista lett, aki a nők hátrányos munkahelyi megkülönböztetése ellen harcolt. Négy nyelven beszélt, indult az Egyesült Államok szenátusi tagságáért akkor, amikor a nőknek épphogy szavazati joga lett. Később folyamatosan ingázott az USA és Franciaország között, ahová először humanitárius segítségért, később pedig a párizsi életmód öröméért érkezett.
Magának a koktélnak a receptje elsőként a Boothby's World Drinks and How to Them 1930-as kiadásában jelent meg, akkor narancslé hozzáadását is tartalmazta a receptúra. Ma gyakran változtatják az összetevőit, hiszen különleges ízvilágot kaphatunk akkor, ha a citromot grépfrút cseréljük, vagy a ginhez rozmaringot teszünk.
Bee’s knees koktél hozzávalói:
- 60 ml gin
- 20 ml citromlé
- 20 ml mézszirup (ízlés szerint)
Elkészítése:
Egy shakerbe halmozzunk jeget, öntsük rá az összes hozzávalót, majd alaposan rázzuk 10-12 másodpercig! Öntsük egy martinis pohárba, díszítsük citromhéjjal vagy citromszelettel!
+ 1 tipp: Nem kell vacakolni az itallal, hiszen önmagában is fantasztikus, de ha még különlegesebbé kívánjuk tenni, adjunk hozzá néhány csepp rózsavizet vagy levendula aromát!
A tavasz már beköszönt az ablakon, itt az ideje, hogy ihletet merítsünk a friss fűszernövényekből néhány egyszerűen elkészíthető koktélhoz!
(Fotók: Getty Images)
gin | recept | eredet | koktél | titanic
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!