A világ egyik legkisebb fővárosa, amelynek kulturális élete, divatos éttermeinek és üzleteinek listája, valamint természeti adottságai közel sem arányosak a méreteivel. Elmeséljük, milyen az élet a kicsit mindig szeles és kicsit (vagy inkább nagyon...) hűvos Tórshavnban, a Feröer-szigeteken.
A múlt század elején mindössze alig százan éltek a városkában, napjainkban viszont húszezren tudhatnak magukénak tórshavni lakcímkártyát. Maga a Dán Királysághoz tartozó Feröertől délre Skócia, keletre Norvégia, észak-nyugatra pedig Izland fekszik.
Három jelentősebb szigete a Streamy, az Eysturoy és a Vágar, mindháromban közös a szeszélyes és kis túlzással ötpercenként változó időjárás a szélvihartól a ködön át az esőig; nem véletlenül mondják erre a helyiek, hogy ha nem tetszik az idő, várj nyugodtan pár percet.
A tizennyolc szigetből álló szigetcsoportról meglehetősen idilli képeket lehetne rajzolni:
meredek hegyek, szépséges völgyek, óceánhoz közel épített, élénk színűre (vagy éppen feketére) festett, egymáshoz nagyon közel felhúzott és több száz éves faházak, zöld fűben legelésző juhok ott alapbeállításnak tekinthetőek.
A 10. században alapított főváros Feröer közepén, Streymoy szigetének dél-keleti részén fekszik, skandináv mitológiából származó nevét a dörgés és a villámlás istenéről kapta (Tórshavn annyit tesz: Thor kikötője).
Annak idején forgalmas viking kereskedelmi központ volt és itt alapították 825 körül a világ egyik legrégebbi parlamentjét. Az épület grandiózusságában nem hasonlítható össze például a miénkkel: fából készült, óratornya is van, odabent hajók lógnak le a mennyezetéről és a helyi lakosok működtetik.
Nagyrészt halászattal vagy kereskedéssel foglalkozik egy igazi tórshavni, előbbiek életmódját a bátrabb és érdeklődőbb turisták is kipróbálhatják: halászhajókat bérelhetnek, hogy aztán tőkehalat vagy lepényhalat fogjanak.
Ebből következik, hogy a feröeri konyha többnyire szezonális halakra, tenger gyümölcseire és gyökérzöldségekre épül. Érdekesség, hogy Feröeren egyedülálló, sómentes módszert fejlesztettek ki a húsok és a halak konzerválására, ami nem más, mint a ræst. Ha esetleg mégsem flörtölnénk a helyi gasztronómiával, akkor a szigetek egyetlen japán éttermébe, az Etikába foglalhatunk asztalt.
A történelmi látványosságokat illetően a szűk utácival és gyeppel fedett régi házaival csábító Tinganes-félsziget a kötelezők közé sorolható, mint ahogy a világítótoronnyal díszített erődítmény, a Skansin, és persze a Vestaravág, a kikötő is hozza a klasszikus feröeri hangulatot.
Akadnak bőven arrafelé felkapott és trendi üzletek, hangulatos és divatos kávézók is, bár nyáron sem nagyon ajánlatos kiülős helyen kortyolgatni a dupla eszpresszónkat, merthogy akkor már az is örömteli hírnek számít, ha a hőmérséklet eléri a tíz fokot. Cserébe hosszúak a nappalok, úgyhogy bőven van időnk élvezni a természet tervezte remekműveket a környéken.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Getty Images)
látnivalók | óceán | szigetek | hűvös | Skansin
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!