Erős ütemben drágultak a lakások az euróövezetben és az Európai Unió egészében is a tavalyi harmadik negyedévben, jelezve, hogy csakúgy, mint az Egyesült Államokban, Európában sem vetette vissza a koronavírus-járvány a lakások iránti keresletet.
Az unió statisztikai hivatalának (Eurostat) csütörtökön kiadott jelentése szerint az Európai Unió egészében 5,2 százalékkal, az euróövezetben pedig 4,9 százalékkal nőttek a lakásárak éves összehasonlításban a tavalyi harmadik negyedévben, csakúgy mint a második negyedévben.
Az előző negyedévhez képest az EU-ban 1,4 százalékkal, az euróövezetben pedig 1,3 százalékkal kúsztak feljebb a lakásárak tavaly július–szeptemberben.
Az EU-ban a második negyedévben is 1,4 százalékkal, míg az eurózónában 1,6 százalékkal drágultak a lakások negyedéves összevetésben.
A járvány miatt elrendelt korlátozások hatására sokan kényszerültek otthonaikban maradni, rendkívül megugrott a távmunkában és a távoktatásban résztvevők száma, így nőtt az igény a tágasabb lakások iránt, és felerősödött a kivándorlás a nagyvárosok agglomerációjába.
A huszonhét tagú Európai Unión belül éves összevetésben Luxemburgban ugrottak meg legnagyobb mértékben, 13,6 százalékkal a lakásárak július–szeptemberben, majd Lengyelország következik 10,9 százalékkal. A harmadik helyezett Ausztriában 8,9 százalékkal drágultak a lakások. Csak két országban csökkentek az árak, Cipruson 1,4 százalékkal, Írországban pedig 0,8 százalékkal értek kevesebbet a lakások.
Negyedéves összehasonlításban Magyarországon drágultak legnagyobb mértékben, 5,2 százalékkal a lakások, de ez egy előzetes becslés, nagyfokú bizonytalansággal. A második helyen Dánia áll 4,2 százalékkal, majd Lettország 3,7 százalékkal. Csökkenést jegyeztek fel négy országban, a legnagyobb mértékűt, 4,8 százalékosat Cipruson, majd Románia (-2,6 százalék), Olaszország (-2,4 százalék) és Horvátország (-0,6 százalék) következik.
Az Eurostat utolsó negyedévi statisztikája nem tartalmazza Görögország adatait.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: MTI, fotók: Pixabay)
drágulás | árak | Európa | lakás | koronavírusHáromnapos kanyartúra négy ország érintésével a Júliai-Alpokban, egy igazán klassz túramotorral, a régió legszebb útjain
Istenekkel és hősökkel léphetünk be egy különleges univerzumba júniusban Budapesten

Itt a nyár, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 12. száma. Mit találunk benne? Mutatunk pár remek helyet Sydneyben, egy helyi segítségével felfedezzük Torinót, kipróbáljuk milyen az egyik legújabb bringás trend, a gravelezés, és leteszteljük a Mazda CX 60-asát. Leülünk beszélgetni a Lissoni vezető építészével, bejárjuk az újjászületés előtt álló Gellértet, kifaggatunk egy portugál borászt, Daniel Niepoortot, és leültetünk egy asztalhoz öt izgalmas egyéniséget. Interjúzunk Alessanadro Gaultieri parfümkészítővel, akit a szakma legveszélyesebb orrának tartanak, ukulelézett nekünk Wolfgang Puck egyik közeli munkatársa, Tetsu Yahagi, és bejárjuk Ahn Tuan és társai legújabb, frissen megnyitott budapesti éttermeit. Kiderítjük, képes lehet-e a ChatGPT megírni a következő bestsellert, megnézünk közelről öt lélegzetelállító hotelt, és bemutatjuk a skandináv dizájn állócsillagait is. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!