Kiakasztottak a kárörvendők egy balatoni vendéglátóst

Legújabb cikkeinkért kövess minket a Roadster Google News oldalán is!

Ha akadozva is, de csak beindult a balatoni szezon. Nem feltétlenül úgy, ahogy vártuk volna – és éppen itt van a kutya elásva. A rozsdásan induló idény előhozta a vendéglátósok kárán örvendőkből a legrosszabbat, legalábbis erre panaszkodott Sütis Móni keserű posztja. A cukrász ugyanakkor pozitív üzenettel zár, mondván „a Balaton nem probléma – hanem lehetőség”. 

„Egyre többször, és egyre jobban szíven üt az a hozzáállás, amit a Balatonnal kapcsolatban tapasztalok. Egyfajta kárörvendő hangulat veszi körül azt a tényt, hogy idén később indult a szezon, hogy eddig érezhetően kevesebb vendég érkezett a tóhoz, mint a korábbi években” – világít rá a lényegre Móni.

„Más nemzeteknél azt látom, hogy büszkék az értékeikre, és tudják, hogy azok megőrzése, a hozzákapcsolódó turizmus fenntartása, fejlesztése fontos, és az egész országnak jó – folytatódik a poszt. – Mi, akik a Balatonnál vállalkozóként dolgozunk, iszonyatos mennyiségű adót fizetünk be azért, hogy abból például kifizessék a bennünket szorgalmasan látogató NAV-ellenőröket, és egyéb közalkalmazottakat, sokakat azok közül, akik most elégedetten dörzsölik össze a tenyerüket, hogy nesztek, balatoniak, ottrohaggyonmegazegész, úgykellnektek, megtudjátok, hol lakik a magyarok istene, mer’ olyan drága, hogyszakadnarájuk.”

A Mónisüti cukrászda alapítója felhívja a figyelmet egy alapvető változásra, amit ezek szerint nem követett mentális változás:

„El kéne már vonatkoztatni a harminc évvel ezelőtti képtől, amikor zaccal keverték vissza az Omnia kávét a vendéglőben, hígították az üdítőt és hátszínt adtak bélszín helyett – tudom, mert tanulóként én is dolgoztam ilyen helyen.”

Móni amondó, a rabló balatoni vendéglátásnak vége, egyszerűen mert többé „nem tud életben maradni olyan hely, amely tisztességtelen a vendégeivel, a munkavállalóival, vagy az állammal szemben. A Google-értékelésekben pillanatok alatt megjelenik, ha valaki szélhámos.”

Felteszi azt a költői-néplélektani kérdést is, hogy miért fogadjuk el az összes többi áremelkedést, de a balatoni árakét nem? Továbbá azt sem tartja indokoltnak, hogy a Balatonnak olcsóbbnak kellene lennie Budapestnél, hiszen az alapanyagok drágábban jönnek a budapesti nagykerektől, ezen kívül a bérek és a bérleti díjak sem alacsonyak, enyhén szólva.

„Fegyverszünetet szeretnék. Mi több, békét. Ne kárörvendjetek, ha nekünk rossz”

– jegyzi meg Móni, a sajtó figyelmét is felhívva a felelősségteljes hozzáállásra, azaz a lángos és a fagyi árával való „hergelés” káros voltára, de a túlzó, „Armageddont ígérő” időjárás-előrejelzésekre is, mert azok is milliárdos károkat okoznak a turizmusban éves szinten.

Zárásképp Móni cáfolja, hogy olcsóbb lenne a horvát vagy az olasz tengerpart, és felvázol egy utópiát, amikor többé „nem a lángos ára lesz a nyár fő témája, hanem az, hogy milyen sokféle élményt ad a tópart.

Mert a Balaton nem probléma – hanem lehetőség. Mindannyiunknak.”

Mit tehetnénk hozzá? Természetesen előfordulhat jó és rossz tapasztalat is a Balatonnál, ám ez az a hely, ami mindig megérdemel egy új esélyt. És ha kicsit elvonatkoztatunk a vendéglátástól, tapasztalunk jelentős változásokat, például a Balaton-Felvidéken is megjelentek már az „egyeurós házak” magyar változatai.

(Nyitókép: GettyImages)

balaton | nyár | cukrász | sütis móni | vendéglátós | cukrászda

FOLYTASD EZZEL
Rendeld meg a Roadster magazin 23. számát!

Itt a tavasz, a Roadster legújabb lapszáma pedig diadalmas dübörgéssel robog be az életünkbe! A hagyományoknak megfelelően kalandok sora követi egymást a magazin színes, szélesvásznú lapjain, tele inspiráló történetekkel és még inspirálóbb karakterekkel. Mit találhatunk a 220 oldalas magazinban? Elutazunk Varsóba és Szicíliába, találkozunk a szupersztárokat fotózó Agata Serge-zsel, a gyönyörű izraeli színésznővel, Efrat Dorral, megnézzük, hogyan tiszteleg egy párizsi galéria egy magyar belsőépítész előtt, kipróbáljuk, milyen az új Mercedes és Omoda, megmutatunk négy új és lenyűgöző hotelt, végigjárjuk a Dolomitokat egy Audi A6-tal, belekóstolunk Dubai legjobb éttermeibe, és találkozunk a zseniális divattervezővel, Abodi Dórával is. És ahogy mondani szokás, ez még messze nem minden, a magazin még ezeken kívül is rengeteg színes kalandot tartogat!

Különleges csomagajánlatok itt!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom