Ha akadozva is, de csak beindult a balatoni szezon. Nem feltétlenül úgy, ahogy vártuk volna – és éppen itt van a kutya elásva. A rozsdásan induló idény előhozta a vendéglátósok kárán örvendőkből a legrosszabbat, legalábbis erre panaszkodott Sütis Móni keserű posztja. A cukrász ugyanakkor pozitív üzenettel zár, mondván „a Balaton nem probléma – hanem lehetőség”.
„Egyre többször, és egyre jobban szíven üt az a hozzáállás, amit a Balatonnal kapcsolatban tapasztalok. Egyfajta kárörvendő hangulat veszi körül azt a tényt, hogy idén később indult a szezon, hogy eddig érezhetően kevesebb vendég érkezett a tóhoz, mint a korábbi években” – világít rá a lényegre Móni.
„Más nemzeteknél azt látom, hogy büszkék az értékeikre, és tudják, hogy azok megőrzése, a hozzákapcsolódó turizmus fenntartása, fejlesztése fontos, és az egész országnak jó – folytatódik a poszt. – Mi, akik a Balatonnál vállalkozóként dolgozunk, iszonyatos mennyiségű adót fizetünk be azért, hogy abból például kifizessék a bennünket szorgalmasan látogató NAV-ellenőröket, és egyéb közalkalmazottakat, sokakat azok közül, akik most elégedetten dörzsölik össze a tenyerüket, hogy nesztek, balatoniak, ottrohaggyonmegazegész, úgykellnektek, megtudjátok, hol lakik a magyarok istene, mer’ olyan drága, hogyszakadnarájuk.”
A Mónisüti cukrászda alapítója felhívja a figyelmet egy alapvető változásra, amit ezek szerint nem követett mentális változás:
„El kéne már vonatkoztatni a harminc évvel ezelőtti képtől, amikor zaccal keverték vissza az Omnia kávét a vendéglőben, hígították az üdítőt és hátszínt adtak bélszín helyett – tudom, mert tanulóként én is dolgoztam ilyen helyen.”
Móni amondó, a rabló balatoni vendéglátásnak vége, egyszerűen mert többé „nem tud életben maradni olyan hely, amely tisztességtelen a vendégeivel, a munkavállalóival, vagy az állammal szemben. A Google-értékelésekben pillanatok alatt megjelenik, ha valaki szélhámos.”
Felteszi azt a költői-néplélektani kérdést is, hogy miért fogadjuk el az összes többi áremelkedést, de a balatoni árakét nem? Továbbá azt sem tartja indokoltnak, hogy a Balatonnak olcsóbbnak kellene lennie Budapestnél, hiszen az alapanyagok drágábban jönnek a budapesti nagykerektől, ezen kívül a bérek és a bérleti díjak sem alacsonyak, enyhén szólva.
„Fegyverszünetet szeretnék. Mi több, békét. Ne kárörvendjetek, ha nekünk rossz”
– jegyzi meg Móni, a sajtó figyelmét is felhívva a felelősségteljes hozzáállásra, azaz a lángos és a fagyi árával való „hergelés” káros voltára, de a túlzó, „Armageddont ígérő” időjárás-előrejelzésekre is, mert azok is milliárdos károkat okoznak a turizmusban éves szinten.
Zárásképp Móni cáfolja, hogy olcsóbb lenne a horvát vagy az olasz tengerpart, és felvázol egy utópiát, amikor többé „nem a lángos ára lesz a nyár fő témája, hanem az, hogy milyen sokféle élményt ad a tópart.
Mert a Balaton nem probléma – hanem lehetőség. Mindannyiunknak.”
Mit tehetnénk hozzá? Természetesen előfordulhat jó és rossz tapasztalat is a Balatonnál, ám ez az a hely, ami mindig megérdemel egy új esélyt. És ha kicsit elvonatkoztatunk a vendéglátástól, tapasztalunk jelentős változásokat, például a Balaton-Felvidéken is megjelentek már az „egyeurós házak” magyar változatai.
(Nyitókép: GettyImages)
balaton | nyár | cukrász | sütis móni | vendéglátós | cukrászda
Liverpool után az otthonodban találkozhat a csúcsteljesítmény és a prémium életmód
Így tapasztalhatjuk meg az igazán autentikus élményeket és személyes vendégszeretet Horvátország minden régiójában
Életérzést és élményt hoztak Budapestre – Interjú a Magyarországra érkezett Cova luxusbrand vezetőivel
Mennyit tudsz a gelatóról? Teszteld tudásodat Olaszország legismertebb édességéről!
Fröccs a Dunakanyarban vagy rosé pezsgő a naplementében? Így válasszunk italt idén nyáron
Egy ritka növényfajnak köszönhetően alig olvad a világ egyik legkülönlegesebb fagyija
Itt a tavasz, a Roadster legújabb lapszáma pedig diadalmas dübörgéssel robog be az életünkbe! A hagyományoknak megfelelően kalandok sora követi egymást a magazin színes, szélesvásznú lapjain, tele inspiráló történetekkel és még inspirálóbb karakterekkel. Mit találhatunk a 220 oldalas magazinban? Elutazunk Varsóba és Szicíliába, találkozunk a szupersztárokat fotózó Agata Serge-zsel, a gyönyörű izraeli színésznővel, Efrat Dorral, megnézzük, hogyan tiszteleg egy párizsi galéria egy magyar belsőépítész előtt, kipróbáljuk, milyen az új Mercedes és Omoda, megmutatunk négy új és lenyűgöző hotelt, végigjárjuk a Dolomitokat egy Audi A6-tal, belekóstolunk Dubai legjobb éttermeibe, és találkozunk a zseniális divattervezővel, Abodi Dórával is. És ahogy mondani szokás, ez még messze nem minden, a magazin még ezeken kívül is rengeteg színes kalandot tartogat!
Különleges csomagajánlatok itt!