Különleges munkát vállalt a globális világítástechnikai cég, a Lightemotion: a Kanadai Kenumúzeum új otthonának megtervezésén dolgozott az elmúlt években. Egyedi megoldásokkal keltették életre az ország egyik sajátos örökségét a kétszintes, hatezer négyzetméteres épületben, az Ontario állambeli Peterborough-ban, a Little Lake vízpartján.
A Kanadai Kenumúzeum „olyan, akár a nemzetünk esszenciáját részletező szerelmeslevél”, fogalmazott François Roupinian, a Lightemotion elnöke és tervezési igazgatója. A cég arra törekedett, hogy felmutassa a látszólag élettelen tárgyak mögött rejlő mély emberi kapcsolatokat.
A több mint 25 éves CCM egy közösségi projektből fejlődött világszínvonalú múzeummá, ahol ma a világ legnagyobb kenugyűjteménye található.
A múzeum új otthona tavasszal nyitott meg, és egy alaposan átgondolt kiállításokon mutatja be a kenuk történetét. Hosszú évekig tartott az új épület kialakítása, ezalatt pedig a Lightemotion folyamatosan kapcsolatban állt a megbízóival, így mélyen megérthette az egyes hajók jelentőségét, különösen Kanada őslakos történelméhez köthetőeket.
Szemben a hagyományos kanadai múzeumok tárgyközpontúságával a Lightemotion egy nagyon színpadias, magával ragadó, az érzékekre erősen ható megközelítést alkalmazott, ami jóval túlmutat a tárgyak egyszerű láthatóvá tételén. De a drámai világítási megoldások nemcsak hozzásegítik a látogatókat, hogy elmerüljenek az élményben, hanem – szó szerint is – láttatják az egyes kenuk mögött rejlő érzelmeket és kézműves tudást.
Ehhez több fényréteget alkalmaztak, és nem pusztán megvilágítják a hajókat, hanem a meghatározó elemeiket – például egy metszetet, a fa szemcsézettségét vagy a kenu formáját –előtérbe helyező módon állítják ki azokat. Roupinian szerint a sima megvilágítás úgy mutat, mint egy átlagos kirakat,
„ha viszont külön-külön, célzottan kiemelsz néhány központi elemet, ugyanaz a tárgy érzelmi reakciókat vált ki.”
Minden egyes kenu irányított megvilágítást kapott, ami egyfelől a mozgás érzetét kelti, másfelől szinte szoborszerűen mutatja fel az egyedi karakterüket. Akár egy repülő nyílvessző, amelyet közelebbről megnézve feltárul a konstrukció figyelemre méltóan részletes megmunkálása.
A fény részben alulról érkezik, ami egyfajta álomhangulatot teremt. Ehhez kifejlesztettek egy bonyolult rendszert mini földi lámpákból, amelyek konkrét részleteket céloznak meg, és vizuálisan hatékonyan elválasztják egymástól a kenukat, hogy mindegyiknek saját atmoszférát teremtsenek.
Ugyanakkor nemcsak az érzelmi reakció fontos, gondosan megtervezték a hajókhoz tartozó részletes leírások világítását is: a 3D-s hatást keltő LED-csíkok szintén lehetővé teszik, hogy a kenuk elkülönüljenek egymástól. Ez a kombináció a teátrális hatás mellett felmutatja a klasszikus muzeológiai értékeket is.
A Lightemotion kézműves megközelítése méltó Kanada fontos örökségéhez, de az aprólékosan kidolgozott világítási rendszerrel a cég a saját hírnevéhez is méltó akart maradni. Az összhatásban pedig várhatóan évente mintegy látogató gyönyörködhet, hosszú éveken át.
Kanadából több különleges projektre felfigyeltünk az utóbbi időkben, például a Bombardier repülőgépgyártó új csarnokára, a Verne szellemét megidéző, Nemo kapitány előtt tisztelgő múzeumra, a Montreal belvárosában újjászületett art deco épületre, vagy éppen bizarr társasházzá alakított neogótikus templomra.
(Forrás, fotók: Lightemotion)
kiállítás | kanada | kenu múzeum | Lightemotion | múzeum
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!