Ausztriában és Németországban már megszokott, jövőre viszont Magyarországon is lesz készház mintapark. A készházak iránt sokan érdeklődnek, de érthető módón a potenciális vevők szeretnének testközelből is látni egy ilyen házat, megismerni a lehetőségeket, a különböző technológiák előnyeit. Erre hamarosan Budapest mellett is lehetőségük lesz.
Szentendrén, a Tudományos és Technológiai Ipari Parkban adják majd át 2025-ben az első hazai készház parkot, hivatalos nevén Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpontot. A cél a fenntartható épített környezet támogatása, valamint az ágazati szereplők közötti független közvetítői szerep.
A mintaházpark története még 2019-re nyúlik vissza, akkor rendezte meg a Solar Decathlon Europe nemzetközi egyetemi házépítő innovációs versenyt az ÉMI. „A versenyt követően, annak szellemiségére és az építőiparban betöltött kiemelkedő szerepére alapozva kezdtük meg a Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpont tervezését, előkészítését” – írja az ÉMI honlapja. Az akkori versenyen felépült mintaházakra a laikusok mellett a szakma, a média, illetve meghatározó állami szereplők is kiemelt figyelmet fordítottak:
több mint 15 000 látogató volt kíváncsi a különleges építményekre, melyek közül hat a Mintaházpark részévé válik.
Ezt egészítik ki a hazai piacon elérhető mintaotthonokkal, így egy olyan látogatóközpont épül fel, ahol széles körűen tájékozódhatunk, és amely „szakmailag szűrt, innovatív megoldásokkal, egyedülálló információs bázisként működhet az építéságazatban.”
Tervezésekor figyelembe vettek nemzetközi példákat is, és a bécsi Fertighauszentrum Blaue Lagune mintaházparkkal szoros partnerségre léptek egy kétoldalú stratégiai megállapodás aláírásával.
A park főként a fenntartható épített környezetet és a közel 0 energia felhasználású vagy akár önfenntartó épületek megvalósítását támogató építési megoldásokat, építőanyagokat és információt közvetítene.
Az új mintaházakat bemutató területen 12 db egyedi, hazánkban elérhető, fenntartható energetikai, építési, felújítási termékeket, technológiákat, megoldásokat ajánló „Living Labként működő” egyedi mintaotthon épül fel.
A park mellett létezik egy csarnok is, amely akár több száz fős, nagyobb szakmai rendezvények és folyamatosan változó tematikájú események – például kiállítások – megtartására is alkalmas.
Kabinház másképp
A kabinházak terén máshol is zajlik az élet közben, Hollandiában például egy, az életciklusuk végére ért szélkerekek újrahasznosításával foglalkozó cég kabinházzá alakította egy szélturbina gondoláját. Mivel a hasonló típusú, hasonló időben telepített turbinák közül több ezer van, komoly potenciál rejlik a műfajban.
(Forrás: ÉMI, nyitókép: Unsplash, illusztráció)
építészet | szentendre | mintapark | készház | konténer
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!