Hajszállal október közepe előtt írtunk a holland dizájnhét egyik fő látványosságáról, az életciklusa végére ért szélturbináról, amit kisházzá alakítanak át. Akkor viszont még képeket nem láthattunk róla – most már szerencsére igen, méghozzá elég meggyőzőeket.
A holland dizájnhéten (Dutch Design Week, DDW) mutatkozott be a Nestle (fészek) nevű miniház – az első a műfaj történetében, amit egy, az életciklusa végére ért szélkerékből alakítottak ki. A projektet az újrahasznosításban utazó Superuse stúdió vezeti, az egyik kulcsfontosságú beszállító pedig a szélerőműveket telepítő Business in Wind, míg a másik a Vattenfall, amelyek előkészítették a Vestas V80 gondolákat a művelethez. Ez a gondola a szélerőmű oszlopán lévő vízszintes kapszula, amiben normál esetben a fék, a váltómű, a generátor és a villamos vezérlés található, a végéhez pedig a szárnylapátok csatlakoznak.
A Vestas V80 torony 2 MW energiát állít elő, és 61,2 tonnát nyom. Ám most a következők a fő paraméterei: 35 m²-es kisház készülhet az eddig telepített mintegy tízezer ilyen típusú vagy nagyobb erőműből.
Az üvegszál erősítésű műanyagból készült gondolák egyszerre vízállóak és könnyűek, a belsejük pedig elég nagyok az emberek számára is – különösen a V80-as, és azt követő generációnál. Ezeket felismerve vágott bele a Superuse, hogy élhető terekké alakítsa a gondolákat, és ez látható Hollandiában még a héten. Vagy itt is, most azonnal:
Odabent konyhasarok, fürdőszoba, hálószoba és nappali is van, természetesen villany és víz is, továbbá extra szigetelést is kap a gondola, így kényelmes és jól használható lesz, amellett, hogy minden holland építési előírásnak megfelel. Autonóm házként, közmű-hálózatok nélkül is működik majd napelemek és esővíz-gyűjtő segítségével, ugyanakkor rá is lehet majd csatlakoztatni a hagyományos hálózatokra.
Miután egy normál teherautóval szállítható, a Nestle meglehetősen rugalmasan felhasználható, valós alternatíva az eldobott anyagok második életére. A kapszuláról itt írtunk bővebben.
Nem ez az egyetlen kísérlet a szélturbinák újrahasznosítására: a Superuse-ból kivált Blade-Made stúdió játszóteret, utcabútorokat, zajvédő falakat és egyebeket is készített már szélkerekek lapátjaiból, míg egy évvel ezelőtt a svéd Modvion faipari vállalat a világ legmagasabb, 150 méteres fából készült szélturbináját kezdte építeni a Wind of Change projekt keretében.
(Forrás DDW, fotók: Vattenfall/Jorrit Lousberg)
szélkerék | kabinház | átalakítás | szélturbina | szélerőmű
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!