Koordinált világidőt vezetnének be a Holdon

A Fehér Ház azt kéri NASA-tól, hogy 2026-ra dolgozzon ki egy tervet az egyezményes koordinált holdidő (LTC) meghatározására. Így a fokozódó űrverseny közepette mindenki tudná, hány óra van éppen a Holdon.

Az utazás során fontos, hogy tisztában legyünk azzal, ha időzónát váltunk. Nemsoká pedig talán már nemcsak repülőre, de űrhajóra szállva is felfedezhetünk újabb tájakat, és ha elterjed az űrturizmus, nem árt, ha tudjuk mihez viszonyítani a kozmikus időzónákat.

A különböző égitesteken az eltérő gravitációs erő és más tényezők miatt is másképp jár az idő, mint a Földön. Ugyanaz az óra tehát más sebességgel járna a Földön és a Holdon. Az LTC többek között viszonyítási alapot biztosítana a Holdra tartó űrhajóknak és műholdaknak, amelyek küldetéseihez rendkívüli pontosságra van szükség.

A Holdon például egy földi időre beállított óra földi naponta 58,7 mikromásodpercet vesztene, vagyis ennyivel gyorsabban telik ott az idő.

A Földön az időmérés az egyezményes koordinált világidőn (UTC) alapul. Ez a nemzetközileg elismert szabvány a világ különböző pontjain elhelyezett atomórák globális hálózatára támaszkodik. Ezek az atomok állapotában bekövetkező változásokat mérik, amelyekből átlagot képeznek, és ez alapján állapítják meg a pontos időt. Nem kizárt, hogy egyszer a Hold felszínére is atomórákat telepítenek majd.

Eközben van, aki már azon gondolkodik, hogyan nézhetnének ki a lakások a Holdon.

(Forrás: Reuters, képek: Getty Images)

hold | űrkutatás | koordinált világidő | nasa | idő

FOLYTASD EZZEL

Csak ekkor lehet kipróbálni a Bang & Olufsen csúcsmodelljeit Magyarországon

Európa egyik legjobb és legújabb Kia-kereskedése is Budapesten van

Rendeld meg a Roadster magazin 16. számát!

Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom