Koordinált világidőt vezetnének be a Holdon

A Fehér Ház azt kéri NASA-tól, hogy 2026-ra dolgozzon ki egy tervet az egyezményes koordinált holdidő (LTC) meghatározására. Így a fokozódó űrverseny közepette mindenki tudná, hány óra van éppen a Holdon.

Az utazás során fontos, hogy tisztában legyünk azzal, ha időzónát váltunk. Nemsoká pedig talán már nemcsak repülőre, de űrhajóra szállva is felfedezhetünk újabb tájakat, és ha elterjed az űrturizmus, nem árt, ha tudjuk mihez viszonyítani a kozmikus időzónákat.

A különböző égitesteken az eltérő gravitációs erő és más tényezők miatt is másképp jár az idő, mint a Földön. Ugyanaz az óra tehát más sebességgel járna a Földön és a Holdon. Az LTC többek között viszonyítási alapot biztosítana a Holdra tartó űrhajóknak és műholdaknak, amelyek küldetéseihez rendkívüli pontosságra van szükség.

A Holdon például egy földi időre beállított óra földi naponta 58,7 mikromásodpercet vesztene, vagyis ennyivel gyorsabban telik ott az idő.

A Földön az időmérés az egyezményes koordinált világidőn (UTC) alapul. Ez a nemzetközileg elismert szabvány a világ különböző pontjain elhelyezett atomórák globális hálózatára támaszkodik. Ezek az atomok állapotában bekövetkező változásokat mérik, amelyekből átlagot képeznek, és ez alapján állapítják meg a pontos időt. Nem kizárt, hogy egyszer a Hold felszínére is atomórákat telepítenek majd.

Eközben van, aki már azon gondolkodik, hogyan nézhetnének ki a lakások a Holdon.

(Forrás: Reuters, képek: Getty Images)

űrkutatás | nasa | idő | hold | koordinált világidő

FOLYTASD EZZEL

Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Itt van az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted az őszi hagyományokat
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom