Izgalmas témával folytatódik a Koreai szalon Budapesten

Az AI térhódításával a demokráciát, a tudományt, a művészetet és a mindennapi életet érintő radikális változásokról lesz szó a Koreai Kulturális Központ ingyenes programsorozatában október 22. és november 12. között a Károlyi-Csekonics-palotában. A dél-koreai szakértők azt vizsgálják meg, hogyan változik meg az életünk a mesterséges intelligencia jelenlétével. A filozófia, ökológia, az informatika, és a politikatudomány felől érkező koreai előadókra elsőként hazai gondolkodók reagálnak, majd kinyitják a beszélgetést a közönségnek. Budapestre érkezik többek között E. O. Wilson koreai fordítója, hazájának egyik legnépszerűbb tudós tanára is, Choe Jae-chun ökológus, akit Pléh Csaba, pszichológus, nyelvész kommentál.

A Koreai Kulturális Központ 2023 tavaszán indította el a Koreai szalon nevű kultúraelméleti kérdésekkel foglalkozó programját. A sorozat célja, hogy az egyre népszerűbb koreai kulturális jelenségek mögé nézzen közérthető, de kritikus módon.

Az eddigi előadásokban dél-koreai és nemzetközi meghívott szakértők segítségével igyekeztek megérteni sajátos koreai fogalmakat és kulturális, társadalmi folyamatokat. Volt már szó a koreai népzene és nemzeti identitás összefüggéseiről, a kpop komplex - gazdasági, politikai, társadalmi és kulturális - hatásairól, valamint a konfucianizmus és a konzumerizmus feszültségének hatásáról a női szerepekre. Az előadásokat minden ízben Q&A követte, és arra is volt példa, hogy az előadás és beszélgetést koncert is kísérte: a kpop esetén például a műfaj kezdetének is tekinthető 1930-as évek koreai dalaiból játszott egy dél-koreai együttes.

A 2024-es őszi félévben négy egymást követő kedden alapvetően azon próbálnak fogást találni, hogy miként lehet jól létezni a mesterséges intelligencia térhódítása, az információáradat és a széttartó társadalmi struktúrák közepette.

A négy dél-koreai előadó, akik a filozófia, ökológia, az informatika, és a politikatudomány felől érkeznek, minden alkalommal a mindannyiunkat érintő aktuális kérdések más-más aspektusával foglalkoznak. Az előadásokat követően egy-egy hazai gondolkodó teszi fel az első kérdéseket, mondja el benyomásait a hallottakról.

A programsorozat első előadója Choe Jae-chun ökológus, a szöuli Ewha Womans University professzora. Hazájában az egyik legnépszerűbb tudós tanár, és aktív szerző is. Többek között ő fordította le koreaiara Edward O. Wilson Consilience: The Unity of Knowledge könyvét, amely magyarul Minden egybecseng - Az emberi tudás egysége címmel 2004-ben jelent meg, a Typotex Kiadó gondozásában. Őt Pléh Csaba, pszichológus, nyelvész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Közép-európai Egyetem Kognitív Tudományok Tanszékének professor emeritusa kérdezi.

Choe Jae-chun ökológus

A sorozat vendége lesz októberben Park Taewoong, a Hankyoreh című koreai napilap egykori újságírója, és aki az információs és kommunikációs terület fejlődéséhez való hozzájárulása elismeréseként megkapta a dél-koreai Ipari Szolgálati Érdemrendet. A mesterséges intelligencia, robotika témakörében több könyvet is írt, az erről szóló nyilvános viták rendszeres résztvevője. A budapesti előadása után Lovász Ádám filozófus és társadalomelméletíró kérdezi.

Novemberben érkezik Seulki Lee-Geiller, a Yale Egyetem Társadalmi és Politikai Tanulmányok Intézetének kutatója, aki előadásában azt fejti ki, hogy a mesterséges intelligencia hogyan változtatja meg a hatalmi dinamikát, és miként hat az olyan kulcsfontosságú demokratikus értékekre, mint az átláthatóság, az elszámoltathatóság és a nyilvános vita. A hallottakra elsőként Dr. Boros Gábor, Széchenyi-díjas filozófiatörténész reagál majd.

A sorozat záróeseményén Park Kooyong, a dél-koreai Csonnam Nemzeti Egyetem Filozófia Tanszékének professzora tart előadást a művészet és a mesterséges intelligencia egymásra hatásáról, és akivel Kőszeghy Flóra építész-képzőművész, AI-művész, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem oktatója kezdi a beszélgetést.

Az alkalmakra a szervezők mindenkit szeretettel várnak, akit foglalkoztat a jövő, ami néha még észrevétlenül, de nyomokban már a jelenünk része. Az előadásokon kifejezetten törekszenek arra, hogy közérthető módon legyen szó a mindannyiunkat érintő témákról.

Az előadások angol és koreai nyelven zajlanak, magyar szinkrontolmácsolással. Az események ingyenesek, de a korlátozott helyek száma miatt regisztrációhoz kötöttek.

Nemrég a Roadster találkozott Jeong Kwan világhírű koreai szerzetes séffel is, akitől megkérdezte, szokatlan-e a templom csendje után a nagyvilág zaja, mit visz haza Magyarországról Koreába, és hogy álmodik-e zöldségekkel.

(Forrás: közlemény, nyitókép: Unsplash, illusztráció)

budapest | mesterséges intelligencia | dél-korea | koreai szalon

FOLYTASD EZZEL

Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom