Izgalmas témával folytatódik a Koreai szalon Budapesten

Az AI térhódításával a demokráciát, a tudományt, a művészetet és a mindennapi életet érintő radikális változásokról lesz szó a Koreai Kulturális Központ ingyenes programsorozatában október 22. és november 12. között a Károlyi-Csekonics-palotában. A dél-koreai szakértők azt vizsgálják meg, hogyan változik meg az életünk a mesterséges intelligencia jelenlétével. A filozófia, ökológia, az informatika, és a politikatudomány felől érkező koreai előadókra elsőként hazai gondolkodók reagálnak, majd kinyitják a beszélgetést a közönségnek. Budapestre érkezik többek között E. O. Wilson koreai fordítója, hazájának egyik legnépszerűbb tudós tanára is, Choe Jae-chun ökológus, akit Pléh Csaba, pszichológus, nyelvész kommentál.

A Koreai Kulturális Központ 2023 tavaszán indította el a Koreai szalon nevű kultúraelméleti kérdésekkel foglalkozó programját. A sorozat célja, hogy az egyre népszerűbb koreai kulturális jelenségek mögé nézzen közérthető, de kritikus módon.

Az eddigi előadásokban dél-koreai és nemzetközi meghívott szakértők segítségével igyekeztek megérteni sajátos koreai fogalmakat és kulturális, társadalmi folyamatokat. Volt már szó a koreai népzene és nemzeti identitás összefüggéseiről, a kpop komplex - gazdasági, politikai, társadalmi és kulturális - hatásairól, valamint a konfucianizmus és a konzumerizmus feszültségének hatásáról a női szerepekre. Az előadásokat minden ízben Q&A követte, és arra is volt példa, hogy az előadás és beszélgetést koncert is kísérte: a kpop esetén például a műfaj kezdetének is tekinthető 1930-as évek koreai dalaiból játszott egy dél-koreai együttes.

A 2024-es őszi félévben négy egymást követő kedden alapvetően azon próbálnak fogást találni, hogy miként lehet jól létezni a mesterséges intelligencia térhódítása, az információáradat és a széttartó társadalmi struktúrák közepette.

A négy dél-koreai előadó, akik a filozófia, ökológia, az informatika, és a politikatudomány felől érkeznek, minden alkalommal a mindannyiunkat érintő aktuális kérdések más-más aspektusával foglalkoznak. Az előadásokat követően egy-egy hazai gondolkodó teszi fel az első kérdéseket, mondja el benyomásait a hallottakról.

A programsorozat első előadója Choe Jae-chun ökológus, a szöuli Ewha Womans University professzora. Hazájában az egyik legnépszerűbb tudós tanár, és aktív szerző is. Többek között ő fordította le koreaiara Edward O. Wilson Consilience: The Unity of Knowledge könyvét, amely magyarul Minden egybecseng - Az emberi tudás egysége címmel 2004-ben jelent meg, a Typotex Kiadó gondozásában. Őt Pléh Csaba, pszichológus, nyelvész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Közép-európai Egyetem Kognitív Tudományok Tanszékének professor emeritusa kérdezi.

Choe Jae-chun ökológus

A sorozat vendége lesz októberben Park Taewoong, a Hankyoreh című koreai napilap egykori újságírója, és aki az információs és kommunikációs terület fejlődéséhez való hozzájárulása elismeréseként megkapta a dél-koreai Ipari Szolgálati Érdemrendet. A mesterséges intelligencia, robotika témakörében több könyvet is írt, az erről szóló nyilvános viták rendszeres résztvevője. A budapesti előadása után Lovász Ádám filozófus és társadalomelméletíró kérdezi.

Novemberben érkezik Seulki Lee-Geiller, a Yale Egyetem Társadalmi és Politikai Tanulmányok Intézetének kutatója, aki előadásában azt fejti ki, hogy a mesterséges intelligencia hogyan változtatja meg a hatalmi dinamikát, és miként hat az olyan kulcsfontosságú demokratikus értékekre, mint az átláthatóság, az elszámoltathatóság és a nyilvános vita. A hallottakra elsőként Dr. Boros Gábor, Széchenyi-díjas filozófiatörténész reagál majd.

A sorozat záróeseményén Park Kooyong, a dél-koreai Csonnam Nemzeti Egyetem Filozófia Tanszékének professzora tart előadást a művészet és a mesterséges intelligencia egymásra hatásáról, és akivel Kőszeghy Flóra építész-képzőművész, AI-művész, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem oktatója kezdi a beszélgetést.

Az alkalmakra a szervezők mindenkit szeretettel várnak, akit foglalkoztat a jövő, ami néha még észrevétlenül, de nyomokban már a jelenünk része. Az előadásokon kifejezetten törekszenek arra, hogy közérthető módon legyen szó a mindannyiunkat érintő témákról.

Az előadások angol és koreai nyelven zajlanak, magyar szinkrontolmácsolással. Az események ingyenesek, de a korlátozott helyek száma miatt regisztrációhoz kötöttek.

Nemrég a Roadster találkozott Jeong Kwan világhírű koreai szerzetes séffel is, akitől megkérdezte, szokatlan-e a templom csendje után a nagyvilág zaja, mit visz haza Magyarországról Koreába, és hogy álmodik-e zöldségekkel.

(Forrás: közlemény, nyitókép: Unsplash, illusztráció)

koreai szalon | mesterséges intelligencia | dél-korea | budapest

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom