Élő dizájnszínház Isztambulban, ahol mindenféle kreatívok egymásra találhatnak és kibontakozhatnak.
Váratlanul, de annál nagyobb erővel jött szembe az ERSA cég isztambuli showroomja és kreatív központja, ami egyszerre találkozóhely, bemutatóterem és munkahely. Az ERSA bútortervezéssel, vizuális dizájnnal és tartalomgyártással foglalkozik, az Open Urban Practice pedig ennek a tömény kreativitásnak rendelte alá az Ideas House nevű új központ tervezését.
A dekoratív homlokzat rengeteg természetes fényt enged be, odabent pedig élénk színek, számtalan dizájn objekt és egy, a szinteket összekötő lámpa fogad.
A homlokzat moiré mintázatát kifejezetten a cégnek tervezték, de ezen kívül sok más is kifejezi a cég alkotó szellemiségét.
A földszinti „Billboard” nemcsak a bútorok bemutatóterme, de kívülről akár kirakataként vagy hirdetőtáblaként is értelmezhető; a főhomlokzatra függesztett sárga doboz szimbolizálja, hogy az ERSA bútorgyártóból elsősorban kreatív céggé vált. A Billboardba épített kirakat egyben nyilvános teret is biztosít termékbemutatókhoz, illusztrátorok, kézművesek, zenészek rendezvényeihez.
Odabent egy játékos tér fogad, ami nagyjából minden második lépésnél tartogat valami meglepetést, és bár magán hordozza a helyi dizájnkultúra jegyeit, bőven megtalálhatóak benne globális tervezők munkái is.
A Télikert egyfajta nappali, élő dizájnszínház, ahol egymásra találhatnak és kibontakozhatnak a különböző kreatív területek.
A Télikert vizuális kapcsolatban áll az alsó szinten lévő bemutatóteremmel, és a fölötte lévő irodákkal is. Még a tetőt támasztó, üvegfátyollal burkolt oszlopok is szoborszerűek; végül legfelül beárad a természetes fény, míg kifelé kilátás nyílik a városra.
Már a tervezéstől az volt a cél, hogy a bejárattól kezdve egy megszakítás nélküli térsorozat jöjjön létre, ahol akadálytalanul találkozhatnak a dolgozók, ügyfelek, művészek és érdeklődők. Minden irodai egységet úgy helyeztek el, hogy a látótérben maradjon a többi terület is.
Ebből született egy egységes épület, amelynek minden zugát átjárja a természetes fény, kapcsolatban áll a környező zölddel, és ahol az ismerősökkel való találkozás mellett bőven van esély szerencsés véletlenekre is.
Így utólag már elképzelni sem lehet, hogy az átalakítás-bővítés előtt itt egy kis alapterületű, alacsony belmagasságú iroda állt; mindenesetre az immár 1300 m²-es Ideas House lokációja nem véletlen: Isztambul ezen részén ma számos multinacionális vállalat törökországi központja található.
Az ERSA maga is globális dizájncéggé válna, amihez az új központjával meg is tette az első lépést, akárcsak Isztambul, amely tavaly egyenesen a világ leglátogatottabb úti célja volt.
(Forrás: Open Urban Practice, fotók: Şener Yılmaz Aslan)
építészet | törökország | dizájn | open urban practice | Isztambul
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!