Kiverte a biztosítékot egy olvasónknál, hogy – a tervezőt idézve – az „épület identitása zavarossá vált” kifejezést használtuk egy lakásfelújítással kapcsolatban. Joggal találhatja furcsának a szókapcsolatot, ezért most kifejtjük alaposabban is, mit értünk alatta, továbbá szétnézünk a tél legnépszerűbb otthonai között, amelyeknél szinte kivétel nélkül meghatározó szempont az identitás. Jöjjenek hát a Roadster legjobb téli otthonai!
„Az 1800-as évek végén épült ház korábbi tulajdonosai szerencsétlen módon nyúltak hozzá számos eredeti részhez, így az épület identitása zavarossá vált – ezt volt hivatott helyreállítani a felújítás” – írtuk február végén egy Brooklyn klasszikus vöröstéglás házának rendbetételéről.
Nem mindenki vette a lapot, egy olvasó szarkasztikus kommentet eresztett meg a saját, zavaros identitású házáról.
Talán a mi hibánk, hogy nem bontottuk ki ezt részletesebben, mindenesetre aki rendszeresen foglalkozik belsőépítészettel (akár tervezőként, kivitelezőként vagy szakíróként), annak nem kérdés, hogy egy lakásnak, bármilyen térnek van identitása:
az építéskor van tervezői szándék, megrendelői igények, és meghatározó külső adottságok, mint a környék jellege, a kor technikai színvonala, anyaghasználata.
Képzeljünk el egy átlagos panelben egy márványlépcsőt. Vagy egy belvárosi butikhotel kávézójában műanyag kerti asztalt és székeket. Toronyházat a kertváros kellős közepén. Autóbontót a diplomata negyedben. Így már könnyebb megérteni, hogy ha egy kétszáz éves házhoz rosszul nyúlnak hozzá – mondjuk az aktuális, gyorsan múló divatot követve vagy egy szokatlan megrendelői igény kedvéért –, pláne többször (sok évtized alatt, tulajdonosváltások idején), akkor abból jó eséllyel egy zavaros, toldozott-foldozott épület lesz, amit egy átfogó felújítással, teljes újragondolással lehet csak rendbe szedni. Brooklyn vöröstéglás házainál nyilván bőven van mihez igazodni.
Ilyen szemmel különösen érdekes újranézni a „téli best of” lakásait:
- Madridban eleve kérdés volt, hogy lehet-e, és hogyan egyediséget csempészni egy munkásnegyedben épült százlakásos bérház egyik futószalag-lakásába;
- Csehországban a középköri őrház felújításakor több olyan értéket kiemeltek, amit korábban oda nem illő burkolattal fedtek el;
- szintén a cseheknél, az extravagáns „híd-villaház” esetében a környezet merész, kísérletezős házai inspirálták a formabontó megoldást.
De nem is mondunk többet, nagyobb örömet nyújt, ha mindenki maga fedezheti fel ezeket a rétegeket. És ilyen gondolkodással jó eséllyel másképp tekint majd a saját otthona felújítására is, hacsak nem egy prózai tisztasági festésről van szó.
Ha pedig még több lakást és villát néznél meg, sőt szállodák, éttermek belső tereit, akkor a dizájn rovatunkat érdemes böngészni, elvégre időről időre születnek újabb csodák a világban, csak győzzük követni.
villa | nagy sztori | családi ház | lista | best of | villaház
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!