Sokan szeretjük a jó sört, és alighanem "még jobb íze van" az italnak, ha nem kell érte vaskos összegeket kicsengetni.
A Magnet Kitchens tanulmánya 190 várost vizsgált meg annak érdekében, hogy kiderítse, merrefelé kaphatók a világban a legolcsóbb üveges sörök.
Nos, az elemzés szerint Taranto, egy dél-olaszországi tengerparti város lett a győztes, ott egy üveg sört mindössze 65 penny-ért (kb. 300 forintért) már a kosárba lehet tenni.
A második helyen három német város végzett holtversenyben: Wuppertal, Bochum és Bochum-Hordel, ahol egy üveg sörért csupán 71 penny-t (330 forintot) kérnek, a harmadik helyen pedig a spanyolországi Zaragoza jön a maga 72 penny-jével.
Magát a rangsort egyébként teljes mértékben Spanyolország és Németország uralja, előbbi tucatnyi helyet foglal el a top 20-ban, utóbbi pedig négyet (igaz, mindet a top 10-ben).
Az élmezőny így fest:
- 1. Taranto, Olaszország
- 2. Wuppertal, Bochum és Bochum-Hordel, Németország
- 5. Zaragoza, Spanyolország
- 6. Wandsbek, Németország
- 7. Las Palmas de Gran Canaria, Spanyolország
- 8. Alicante és Gijon, Spanyolország
- 10. Bilbao, Spanyolország
Európában óriási különbségek vannak az éttermi árak között – egy tányér tapas Londonban például akár két spanyolországi fogásnak megfelelő összegbe is kerülhet. A FerryGoGo új tanulmánya éppen ezért ahhoz nyújt némi támpontot, hogy tudjunk előre tervezni, mert utánanézett, hogy a kontinens mely városaiban számít a legdrágábbnak egy éttermi vacsora.
(Forrás: TimeOut, fotók: Getty Images)
Európa | legolcsóbb | sör | városok | lista
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!