A Madurodam nemcsak az ország közhelyes nevezetességeit mutatja be, de időnként új klasszikusok is bekerülnek, mint most egy sor rotterdami épület.
Hága egyik nevezetessége a Madurodam makett univerzum, egy focipályányi területre zsúfolt Hollandia-esszencia, városokkal, szélmalmokkal, a Schiphol reptérrel, Erasmus híddal, mozgó-forgó-közlekedő eszközökkel. Vagyis nemcsak szép régi épületekkel töltötték meg a területet, de igen alaposan bemutatják ott az országot is.
Olyannyira, hogy az év minden napján nyitva lévő parkban minden egyes fűszál a helyén van, közlekednek a (mini)vonatok, a házakat védő gátrendszer működését pedig ki is kipróbálhatjuk személyesen.
Ráadásul miután a holland építészet a világ élvonalában van, és időről időre születnek új emblematikus épületek, ezek akár be is kerülhetnek a Madurodamba – mint most a Markthal és a Depot Boijmans Van Beuningen (mindkettőt az MVRDV tervezte):
Az Erasmus-híd korábban is látható volt a Madurodamban, most viszont készült egy új Rotterdam-szekció, ahová bekerült a fenti két épület (az egyik egy piac, a másik egy, az éppen nem kiállított festményeket és más műalkotásokat tároló, ám azokat ily módon mégis bemutató raktár), valamint mellettük az OMA-féle De Rotterdam irodaház, amely ugyanúgy az Erasmus híd elé került, ahogyan a valóságban is.
Rotterdam legjavát mutatja még ezeken kívül többek közt az Euromast torony, aminek a tetején egy étterem található, vagy a híres kockaházak sora. Az új részleg átadásánál jelen volt Rotterdam polgármestere, Ahmed Aboutaleb, valamint a Madurodam 16 éves „gyerekpolgármestere”, Dominique.
A park szerint az új szekció – amelynek megtervezésében az MVRDV építészei segítettek – „megmutatja, miért híres Rotterdam az innovatív építészetéről.” A miniatűröket sokféle játékos elem kelti életre, például a Markthal egy ösvény fölé került, így a látogatók átsétálhatnak alatta, és be is csöngethetnek, hogy a híres és kevésbé híres rotterdamiak halljanak róluk.
A Markthal – egy piactér teljes új megközelítése egy gigantikus boltívvel, rajta a világ legnagyobb műalkotásával, Arno Coenen és Iris Roskam Cornucopia (Bőségszarú) munkájával – 2014-ben, a Depot 2022-ben nyílt meg, mindkét épület hamar a város nevezetességévé vált.
A Madurodam 1952-ben nyílt meg, azóta látogatók millióinak nyújt interaktív Hollandia-élményt. A cél, hogy a látogatók „hozzáférhető, szórakoztató és edukatív módon fedezzék fel, ami köti össze őket”, miközben a bevételeiket gyermekjótékonysági célokra ajánlják fel.
A Madurodamról, Hágáról és környékéről itt írtunk korábban, sőt még izgalmasabb friss hírek is vannak a városból, ugyanis a helyi önkormányzat elejét venné a lakásárak folyamatos emelkedésének, ezért merész intézkedésre szánta el magát.
(Forrás, fotók: MVRDV, nyitókép: Roadster)
markthal | madurodam | hága | rotterdam | depot
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!