Mexikó délkeleti részén, egy dzsungel mélyében bukkantak egy elveszett város nyomaira. A felfedezés pedig azonnal lázba hozta a történészeket és régészeket.
A Campeche régióban található Valeriana romjaira egy doktorandusz hallgató, Luke Auld-Thomas bukkant internetes kutatása során egy Lidarnak nevezett lézeres technológiát alkalmazva.
Érdekesség, hogy Valeriana városát annak ellenére nem fedezték még fel, hogy csupán tizenöt perces sétára található egy forgalmas főúttól.
A lenyűgöző maja város piramisokkal, templomokkal, sportpályákkal és amfiteátrummal is rendelkezett.
Úgy tudni, a település egykor akár ötvenezer embernek is otthont biztosíthatott. Az újonnan felfedezett város, bár monumentális, méretében és összetettségében nem előzi meg Calakmul városát, amelyet Latin-Amerika legnagyobb maja lelőhelyének tartanak számon.
A kutatásban szintén részt vevő Marcello Canuto professzor, úgy látja: a mostani felfedezés megcáfolja azt a nyugati tévhitet, hogy a trópusi területeken a civilizációk nem tudtak hosszú távon fennmaradni. Sőt Valerianát bizonyítéknak tartja arra, hogy a maja városok gazdag és komplex kulturális központok voltak, amelyek képesek voltak alkalmazkodni a természetes kihívásokhoz –
egészen addig, amíg az éghajlatváltozás, a spanyol hódítások és más hatások össze nem roppantották őket.
A kutatók szerint a város sűrű településszerkezete, a víztározók és a gazdag építészeti kincsek azt sugallják, hogy a maja társadalom kivételes technológiai és társadalmi fejlettséggel rendelkezett. Az emberek jól kiépített utak, vallási és egyéb épületek hálózatát hozták létre.
A kutatás eredményeit az Antiquity folyóiratban teszik közzé, a jövőben pedig további érdekes felfedezések várhatók, a régészek szerint ugyanis Valeriana csak egy a sok, dzsungelben megbújt város közül.
(Forrás: BBC, fotók: Getty, a képek csak illusztrációk)
maja | maja város | elveszett város | valeriana | mexikó
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!