Annak ellenére, hogy a nyaralási szezon még csak most kezdődött, a mallorcai Playa de Palma üzlettulajdonosainak máris elegük van a részeg turistákból. Összefogtak, és kialakítottak egy öltözködési szabályzatot, amit a látogatóknak be kell tartaniuk, különben nem engedik be őket bizonyos bárokba és éttermekbe.
A tiltott ruházatok listáján szerepelnek a fürdőruhák, a focicsapatok mezei és az utcai árusoktól vásárolt kiegészítők is, mint például az aranyláncok vagy az esernyős sapkák (plusz a félmeztelenül érkezőket nem szolgálják ki).
A Playa de Palma tizenegy étterme eddig betartotta a rendelkezést; a bejáratnál QR-kódokat helyeztek el annak érdekében, hogy a vendégek ellenőrizhessék, mit viselhetnek odabent és mit nem.
Bár napközben rugalmasabban kezelik a helyzetet, de éjszaka, amikor a legrosszabb a helyzet, zéró toleranciát hirdetnek.
A Baleár-szigetek 2020 óta különböző intézkedéssel lép fel az ittas turistákkal szemben. A népszerű mallorcai bulizós nyaralóhelyek a túlzott alkoholfogyasztás visszaszorítása érdekében például betiltották az all you can drink ajánlatokat, a kocsmatúrákat és nincs már happy hour sem.
Francina Armengol, a Baleár-szigetek elnöke szerint a túlzott turizmus "nem szívesen látott" a régióban. "Ez nem az a fajta idegenforgalom, amit mi akarunk, és amit a lakosok megérdemelnek" – mondta még a nyári szezon kezdete előtt.
A Playa de Palma-i üzlettulajdonosok azonban nem hisznek abban, hogy az ittas turisták korlátozására tett erőfeszítések eredményesek lehetnek. Pedro Marín és Juan Miguel Ferrer, a Playa de Palma menedzsere és vezérigazgatója elmondta, hogy május 10-e óta nagy csoportokba verődnek a turisták, akik általában csak azért érkeznek, hogy rendesen berúgjanak. Nem nagyon foglalnak előre, csak néhány éjszakát maradnak, és napi negyven euró (16 ezer forint) körüli összeget költenek, "általában alkoholra és dobozos sörre, amit aztán az utcán fogyasztanak el".
Amikor a turisták a kora reggeli órákban visszaérnek a szállodájukba, annyira részegek, hogy járni sem tudnak – állítják az üzlettulajdonosok. Gyakran előfordul, hogy egyedül fekszenek a járdán.
Az all inclusive szállodákban az alkoholhoz jutást talán már sikerült kontrollálni, a probléma tehát az utcán keresendő.
Amalfi egyszerre ad csodálatos természeti környezetet, történelmi múltat, lenyűgöző építészetet és fantasztikus gasztronómiát. És persze a tengerpartjuk is gyönyörű. Talán kicsit túlságosan is, mert manapság legalább annyira legendás a forgalma, mint a kolosszális panorámája. Hamarosan jobbra fordulhatnak a dolgok a szerdán bevezetett új szabályoknak köszönhetően, melyeket azért hoztak, hogy legalább a felére csökkentsék a forgalmat – miközben ezzel egyidejűleg sokak nyaralását megkeserítik.
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
utazás | részeg | spanyolország | mallorca | turisták | dress code
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!