Jogalannyá vált a kontinens legnagyobb sós vizű lagúnája, a spanyolországi Mar Menor, amelynek élővilága régóta szenved a partmenti építkezések és mezőgazdaság okozta környezetszennyezéstől.
A kezdeményezés a lakosság köréből indult, mintegy hatszázezer ember támogatta a beadványt, amely nagyobb védelmet kért az élőhelynek. Miután a szenátus megszavazta a törvényt, a lagúna és a mellette található földközi-tengeri partszakasz összesen ezerhatszáz négyzetkilométeren különleges védelmet élvez:
törvényes képviseletét egy gondozói csoport látja el, amely az itt dolgozó tisztviselőkből, állampolgárokból és tudósokból áll,
akik azt remélik, hogy az intézkedés segít megakadályozni a terület további degradációját.
A törvény szerint a lagúnának joga van ahhoz, hogy „ökoszisztémaként létezzen és természetes módon fejlődjön,
védelmet élvezzen és helyreállhasson. A 135 négyzetkilométeres Mar Menort egy 22 kilométeres földnyelv választja el a tengertől, és többek között a veszélyeztetett európai angolnának ad otthont, ugyanakkor népszerű üdülőhely is.
Ami a konkrét intézkedéseket illeti: a lagúna helyreállítási tervének részeként a spanyol kormány többek között 20 millió eurós támogatást hagyott jóvá a közeli városok vízkezelésének javítására.
Új-Zéland volt az első ország, ahol földrajzi elem kapott jogi személyiséget, 2017-ben a Whanganui folyónak biztosították ezt, majd egy esőerdő is megkapta az emberekével azonos jogokat.
(Forrás: Euronews, képek: Getty Images)
Mar Menor | természetvédelem | lagúna | spanyolország
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!