2024 a túlturizmus éve, ezt a sajnálatos tényt nyomatékosítja az is, hogy már nemcsak a világ legfelkapottabb üdülőhelyein és legnépszerűbb városaiban okoz gondokat ez a jelenség, de olyan, némiképp váratlan helyeken is, mint a montenegrói Kotor.
Egy festői öböl az Adrián, az UNESCO Világörökség része: Kotor, ahol hasonló problémákhoz vezet a nyaranta állandósult tömeg, mint a világhírű társai, Velence, Barcelona vagy Mallorca esetében.
Naponta több száz csónak, jacht és sétahajó érkezik a kikötőbe, fedélzetükön turistákkal, akiktől egyeurós díjat szednek a városba való belépésért.
Évről évre meredeken emelkedett a beérkező óceánjáró hajók száma is az elmúlt évtizedben, idén összesen mintegy ötszázat várnak.
Csak egy augusztus eleji szerdai napon négy óceánjáró hajó kötött ki, mintegy ötezer turistával a fedélzetükön, akik mind látni akarták a 2006-os James Bond film, a Casino Royale helyszínét.
Igaz, a turizmus Montenegró GDP-jének több mint a negyedét adja (erről még lentebb írunk), Kotor 23 ezer lakóját ez nem nyugtatja meg teljesen. „Hatalmasak a forgalmi dugók” – panaszkodik Doris Dajkovic, egy helyi szuvenírbolt dolgozója.
Jovan Ristic, a helyi turisztikai szervezet igazgatója támogatja az óceánjáró hajók látogatási díjának emelését, mert látja, milyen problémákhoz vezet a túlturizmus a „szomszéd” mediterrán részeken, ahol tömegek tiltakoznak az emberáradat okozta környezeti problémák, a dugók, az állandó zaj, és főleg a makacsul emelkedő ingatlanárak ellen.
„Minden hasonló turisztikai célpont a turistahajók számának csökkentésén vagy megválogatásán dolgozik, az általuk beszedett díjak komolyan vétele mellett” – tette hozzá Ristic.
Áprilisban Velence világelsőként öteurós díjat vetett ki a különösen zsúfolt napokon egynapos látogatásra érkezőkre, remélve, hogy az illeték néhány embert eltántorít a látogatástól.
A tömegturizmus felfutása a helyi tengeri élővilágra is hatással van. Ahogy Milica Mandic, a Montenegrói Tengerbiológiai Intézet tudományos tanácsadója megjegyzi: „Ilyen hatalmas mennyiségű hajónál tanulmány szükséges a maximális környezetterhelés meghatározásához.”
A szomszédos Horvátország UNESCO-listás „üdülővárosa”, Dubrovnik 2017-ben elindította a Respect The City tervet, amely négyezerre korlátozza a hajóval érkező látogatók számát bármely adott időpontban.
Montenegró dilemmája nem könnyű: a koronavírus-járvány előtt a turizmus jelentette az ország bevételeinek közel harmadát (30,8 százalékát), majd a kényszerszünet után mára visszakúszott hasonló szintre. Mondhatjuk tehát, hogy Montenegró gazdaságának van a legnagyobb szüksége a turistákra, miután ez az arány világszerte itt a legmagasabb.
(Forrás: Reuters, fotó: GettyImages)
turizmus | túlturizmus | montenegró | nyaralás | Kotor
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!