A Miysis Studio kicsit futurisztikus álmot látva képzeli el a Notre-Dame rekonstrukcióját: egy modern üvegtetővel találná meg történelem és a jövő közötti egyensúlyt.
Az elképzelés egyelőre még csupán képeken létezik, de a hagyományos és az újszerű elemek ötvözésével az egyik legjobb ötletnek tűnik arra, hogyan éledhetne újjá az április 15-én kigyulladt ikonikus párizsi székesegyház.
Az 1345-ben átadott monumentális épület majdnem teljes tetőszerkezete odalett a közel egy hónappal ezelőtt bekövetkezett katasztrófa során. Denis Stevens, a Miysis igazgatója szerint a legjobb megoldás az lenne, ha a tornyot felújítanák, a tető pedig fa- és acélkeretekkel vadonatúj, korszerű keretet kapna.
A hagyományos faanyag és az új elemek használatának keverését a múlt és a jövő közti balansz megteremtése érdekében vetnék be. A rekonstruált torony mellett az újrahúzott tetőszerkezet tökéletesen illeszkedne az eredeti épület vonalaihoz, az üvegtető alatt pedig egy mindenki számára látogatható, hatalmas fákkal díszített kertet rendeznének be.
A tetőszerkezet és a torony rekonstrukciójára egyébként nyílt pályázatot hirdetnek, az eddig nyilvánosságra került elképzelések közül jó néhány tervezet meglehetősen szokatlan módon rajzolja meg a Notre-Dame jövőjét.
Stevens szerint a korábbi állapotok visszaállítása kitörölné a szörnyű emlékű tűzesetet a székesegyház történetéből, ugyanakkor természetesen lehetetlen lenne visszakapni az eredeti tornyot és tetőt,
viszont minden tisztelet mellett nyugodtan lehet kreatívan gondolkodni az újjáépítendő részekről.
Emmanuel Macron francia köztársasági elnök ígérete szerint 2024-re befejeződik a Notre-Dame újjáépítése, bár ezer építészeti szakember írt nyílt levelet arról, hogy nem lenne szabad elkapkodni a dolgokat, és öt évbe biztosan nem férne bele a teljes rekonstrukció, ami ezért akár egy évtizedig is eltarthat.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Dezeen)
notre dame | kert | tűz | újjáépítés | tető | párizs
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!