Képzeljük el az érintetlen, hegyláncokkal, völgyekkel és medencékkel tarkított, tágas vadont, ahol embert alig látni, annál több viszont az állat és a növény. Az Egyesült Államokbeli Oregonban találunk egy ilyet.
Most pedig a helyszín, amely egész pontosan az állam délkeleti, Oregon Outback nevű része, hivatalos csillagnéző szentéllyé változott. A tanúsítványt a DarkSky International (Nemzetközi Sötét Égbolt Szövetség) ajándékozta oda, a két és félmillió holdas (körülbelül tízezer négyzetkilométeres) terület ezzel a világ legnagyobb csillagoségbolt-szentélye lett. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag nincs fényszennyezés.
A területet védetté is nyilvánították, hogy megőrizzék ezt az áldásos állapotot.
Amint Dawn Nilson, a Sötét Égbolt Szövetség képviselője elmondta, "ahogyan Oregon lakossága és a fényszennyezés egyre növekszik, az Outback-szentély páratlan méretű és minőségű égboltja csillagfényes menedékként szolgál az embereknek és az élővilágnak egyaránt". Ehhez kötelező betartani bizonyos világítási szabályokat, amelyek példaértékűek lehetnek a tágabb régióra nézve is.
Nemsokára érdemes lesz felnézni az égre, akárhol is vagyunk, de ha igazán tökéletes élményt szeretnénk, akkor útba ejthetjük valamelyik magyarországi csillagoségbolt-parkot is.
(Forrás: Thrillist, képek: Getty Images)
csillagok | Nemzetközi Sötét Égbolt Szövetség | oregon | sötét | Csillagoségbolt-szentély
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!