Évente több millióan keresik fel a Kína délnyugati részén lévő kutató- és látogatóközpontot, ahol nemcsak megfigyelni lehet a pandákat, de tanulni is róluk.
A kínai Csengtu város egyik legnagyobb látványossága a pandára hasonlító légivonat, a másik viszont maga a panda, hiszen Csengtu Kína pandatenyésztési programjának otthona. Lényegében egy kutató- és látogatóközpontról van szó, amit folyamatosan fejlesztenek, olyannyira, hogy nemrég az egyik új fejlesztés elnyerte a rangos Architizer magazin A+ díját „fenntartható kulturális épület” kategóriában.
Az Atelier Ping Jiang I EID Arch által tervezett négy pavilon összesen közel 13 ezer négyzetmétere nemcsak otthont ad a világszerte népszerű fekete-fehér állatoknak, de a kutatók tanulmányozzák is a viselkedésüket és a tevékenységeiket, miközben egy évente több millió látogatót vonzó oktatási és rekreációs központ is.
A pavilonokat a környező táj, a csengtui préri ihlette, és a természet és építészet fúziója jegyében tervezték őket. A pandapavilonok az óriáspandák gondozási központjaként a tudományágak közötti együttműködést is szolgálják.
A terv lényegi része a négy óriási, kör alakú udvar, ahol a pandák szabadon játszhatnak, mindvégig a természetben.
A világ minden tájáról érkező közönség pedig az udvarokat körüljárva figyelheti meg az állatokat, de a szórakozás mellett tanulhatnak is róluk.
A panda pavilonok tervezői igyekeztek integrálni az emberi tapasztalatot, az építészetet és a környezetet. A projekt gyalogosbarát bejárási élményt nyújt a látogatóknak, és előtérbe helyezi az állatbarát környezetet, hogy minimalizálja a természetbe való beavatkozást, elősegítve ezzel a biológiai sokféleség megőrzését.
Ping Jiang kilenc éve alapította az építészirodát, amelynek deklarált célja környezetbarát, innovatív építészeti és várostervezési megoldásokat találni. Az Atelier Ping Jiang | EID Arch munkáját már eddig is több nemzetközi díjjal ismerték el, illetve a legnagyobb magazinokban szerepelt, művészeti kiállításokon és biennálékon vett részt.
(Fotó: arch-exist photography, Kuratnik Nikolai)
pavilon | kína | csengtu | építészet | fenntarthatóság
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!