Megmaradt koncepciónak a Periszkóp ház, ami elképesztően látványos, és ezzel együtt is környezetbarát.
Xaveer Claerhout művészettörténész és Barbara Van Biervliet építészmérnök egy több területtel átfogóan foglalkozó stúdiót alapított: az Architects Claerhout-Van Biervliet díjnyertes irodája számtalan épületet tervezett már, elsősorban a high-end lakásokat, de kulturális intézményeket és irodákat is.
A Periszkóp ház viszont (egyelőre?) megmaradt koncepciónak, ám így is elnyerte az Architizer A+ Awardot a Meg nem valósult lakóépületek kategóriában. A belga építésziroda „különleges egysége”, a Metamorphic Art Studio művészet, dizájn és építészet határán sok mindent tervez; 2012 óta a műtárgyaik egy része a Pompidou állandó gyűjteményébe is bekerült.
„A valóság elmozdítása, mint térnövelő és energiatároló eszköz” – ezzel a talányos „alcímmel” látta el a házat a két belga kreatív. De mit is jelent ez?
A Periszkóp ház teljes egészében a talajszint alatt helyezkedik el, az épület lelke a nagy központi terasz és a kültéri kontúr, mindkettő a föld alatt.
Ez a megoldás kiváló hőszigetelés fagyos és forró időben is, ezen kívül sokkal kevésbé tolakodik be a látképbe. Ugyanakkor a sokszor sivár és sötét földalatti terek kihívást jelentenek: kellemetlen ott élni vagy dolgozni, és nincs kilátás a környezetre.
Erre megoldás a periszkóp, ami megfelelő mennyiségű fényt enged a beltérbe, miközben a kilátást is biztosítja. Bár maga az épület egy rögzített földalatti szerkezet, a körvonala mozgatható kettős tükrös szerkezetekből áll: a 45 fokos szögben elhelyezett tükrök funkcionálnak periszkópként. Mivel a tükröket külön-külön emelhető szerkezetekre szerelik fel, a földben lévő házba érkező fény és az onnan való kilátás is optimalizálható velük. Ez azért is fontos, mert Xaveer és Barbara két szintet tervezett a föld alá. Éjszakára pedig a tükröket vissza lehet ereszteni a földbe.
Ezzel a megoldással a térérzet is jelentősen növelhető, mi több, a tükörszerkezet növénytartóként is szolgál: virágokat, cserjéket, sok zöldet nevelhetnek benne a lakók.
A koncepció szerint a tükröket napelemes motorok mozgatják, de áramot termel a nehéz szerkezet mozgása is, amikor napnyugtakor leereszkedik, hogy ismét körbevegye a házat.
„Bár meglehetősen high-tech megoldásoknak tűnnek ezek így egyben, az alkalmazott technológiák teljesen hétköznapiak, elterjedtek, és más célokra, más formában ugyanúgy használják őket az épített környezetben – írják az építészek. –
A Periszkóp ház csak a következő szint az alkalmazásukban, és megvalósítható.”
Megjegyezték azt is, hogy ez a koncepció ugyan egy lakóházra készült. de attól még a Periszkóp ház elvei irodáknál, múzeumoknál, más kulturális tereknél is alkalmazhatóak, ahol a földalatti terek új, váratlan lehetőségeket is kínálnak.
A Periszkóp házat mindenekelőtt egy fenntarthatóbb világhoz hozzájáruló innovatív épületnek szánták, az építészeti megoldásai pedig a római és a palladiói villákból merített ihletet.
Nem olyan régen egy másik különleges épületről írtunk: a Spitzbergák Nemzetközi Magbunker (Svalbard Global Seed Vault) 1300 kilométerrel a sarkkörön túl, a permafrostban áll, és világ minden tájáról érkeznek ide magok, hogy azokat a lehető legnagyobb biztonságban, hosszú távon tárolják a hideg és száraz sziklák közt.
(Forrás: Metamorphic Art Studio, képek: Adriaan Claerhout @adriaanclaerhout)
nagy sztori | A+Award | dizájn | építészet | lista
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!