A holland művész, Bouke de Vries elképesztően látványos porcelánszobrokká alakítja a törött kerámiákat, amelyek – ahogy fogalmaz – a pusztulás szépségét ünneplik.
A hollandiai Utrechtben született, az eindhoveni dizájnakadémián tanult, és London divatfellegvárában dolgozott Bouke de Vries, mielőtt úgy döntött, kerámiákból alkot különleges, egyedi szobrokat az elit számára. A koncepció mentén, nagy gonddal felépített porcelánművei restaurátorkészségeit kevésbé hirdetik, kreativitásáról azonban árulkodnak, hiszen valóban új életet tud lehelni a széttört tányérokba és csészékbe.
Az alkotó egyedi megoldását komoly kutatómunka előzte meg. Megvizsgálta ugyanis a tökéletesség és a tökéletlenség ellentmondását a porcelántörténelemben, valamint azt is, hogy mi lehet a széttört kerámiák helye a kultúrában.
Abból a tényből indul ki, hogy azokat a kerámiákat, amelyek ilyen módon tönkre mennek, az emberek eldobják, hiszen így számukra már értéktelennek tűnnek.
Ő viszont a legjelentéktelenebb, legapróbb töredékben is meglátja az újjászületés lehetőségét.
Az általa használt kerámiák többsége kínai eredetű, nem egyszer a 17. századból való. A világtörténelem legnagyobb kerámiagyártóinak anyagát használja fel, ugyanis úgy véli, hogy ennek a kultúrának a filozófiája tökéletesen illik az ő koncepciójához is: attól, hogy valami sérült, még mindig szép lehet.
Ez is érdekelhet:
FOLYTASD EZZEL
