Az Axiom Space és a világhírű divatcég közösen készített szkafandert, amelyet látványos installáció keretében mutattak be Milánóban, kapcsolódva a városban zajló „űrkongresszushoz”.
Milánóban rendezték az idei (összességében a 75.) Nemzetközi Asztronautikai Kongresszust, ahol bemutatták az Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU) űrruhát.
A szkafander elkészítéséhez a technológiai szektor mellett a kreatívipar is hozzájárult: a tervezésben a Prada is részt vett.
És ha már, a milánói Galleria Vittorio Emanuele II-ben látványos installációval mutatták be az Axiom Space és a Prada közös űrszerkóját, kapcsolódva a város szívében zajló rendezvényhez.
Bár a bemutató a nagyközönségnek szól, tévedés azt gondolni, hogy a AxEMU csak egy geg: a NASA használja majd az Artemis III küldetés során, amelynek célja ismét embert juttatni a Holdra.
Az űrruha nemcsak a zord környezeti adottságnak felel meg, de az asztronauták számára is a lehető legkényelmesebb, és számos funkciót biztosít. A fejlesztések során kulcsfontosságú volt a Prada anyagismerete, az Axiom Space elnöke, Matt Ondler szerint
ez a projekt az iparágak közötti együttműködés új szintje, melynek során például új varrási technikákat szabadalmaztattak.
Az AxEMU szkafandert elsősorban a Hold déli sarkánál végzett Holdkutatáshoz tervezték, és szigorúan tesztelték rugalmasság, hőállóság és biztonság szempontjából. Igazodik különféle testalkatú űrhajósokhoz, széles mozgástartományt kínál, és alkalmas hosszú időt tölteni az űrjárművön kívül – legalább nyolc órát kibír a könyörtelen holdbéli tájon.
Ugyanakkor a szkafander segíti a NASA hosszú távú céljait is: miután moduláris felépítésű, az alacsony Föld körüli keringési küldetésekhez is megfelelő. Az elmúlt két évben folyamatosan fejlesztették az AxEMU-t, többek közt víz alatti. tesztekkel, illetve a NASA Johnson Űrközpontjában végzett személyzet nélküli tesztekkel; most azonban kritikus szakaszához ért a fejlesztés, ahol számos vizsgálatot végeznek majd rajta, immár személyzettel, egészen az Artemis III misszióig.
Lunáris ingatlanfejlesztés
A Holdon ugyanakkor nemcsak landolni szeretne az ember (újra), hanem ezúttal tartósan be is rendezkedne ott. Számos terv készült már Holdbéli településre, nemrég például Jakub Pietryszyn spekulatív építész rajzolta meg a koncepcióját. A NASA és az ICON terve pedig 3D nyomtatással létesítene telepeket.
Divat és művészet biztosan lesz az égi kísérőnkön, és nemcsak a Prada végett: Samuel Peralta fizikus Lunar Codex projektje a világ százötvenhét országából több mint harmincezer művészeti alkotást repít a Holdra digitalizált formában, hogy ott tárolja őket.
(Forrás: Prada, DesignMilk, fotó: Prada / Axiom Space)
nasa | űrruha | prada | világűr | szkafander | hold
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!