Az amszterdami Rijksmuseumban töltötte az éjszakát egy világhírű festmény, egy üveg bor és egy vacsora társaságában.
Nem mai történet, de attól még nem kevésbé érdekes: egy holland tanár, Stefan Kasper lett az első ember, aki egy kényelmes ágyon egy múzeumban éjszakázhatott, méghozzá nem is egy átlagos múzeum átlagos festményénél:
az amszterdami Rijksmuseumban nézegethette Rembrandt egyik legismertebb festményét, az Éjjeli őrjáratot.
Kaspernek ehhez nem is kellett sokat tennie, elég volt szerencsésnek lennie: ő volt a tízmilliomodik látogató a múzeum 2013-as újranyitása óta. Miután mindez még 2017-ben történt, abban a négy évben évente 2,5 millióan látogatták meg a Rijksmuseumot.
Kasper később „varázslatosnak” nevezte az élményt, merthogy „olyan karaktereket fedeztem fel, akiket addig sosem láttam. A szemem láttára keltek életre. Ez az élmény örökre bevésődött az emlékezetembe.”
Az Éjjeli őrjárat az egyik legfontosabb holland műalkotás, amit a múzeum igazgatója, Taco Dibbits „nemzeti kincsnek” nevezett.
De Kasper nemcsak nézelődött, hanem kapott egy üveg bort és egy gazpacho levest és egy marhahúsos fogást, amit direkt neki készített Joris Bijdendijk, a Michelin-csillagos RIJKS étterem séfje. És körbesétálhatott egyedül a múzeumban, miközben „őrök nem voltak, vagy legalábbis alaposan elrejtőztek.”
Ha nem is éjszaka, de most mi is találkozhatunk Rembrandt műveivel, méghozzá a szomszédos Bécsben. A Kunsthistorisches Museum mintegy hatvan festményt és rajzot felvonultató kiállításán a világhírű festő tanítványa, Samuel van Hoogstraten szemszögéből mutatják be Rembrandt művészetét, illetve a Rembrandt és Hoogstraten közötti lenyűgöző kölcsönhatást.
Rembrandt meglepően intenzíven jelen van most is, a kiállításokon túl is. Nemrég rekordot jelentő, 717 gigapixeles felbontású kép készült az egyik ikonikus festményéről, az Éjjeli őrjáratról.
(Forrás: BBC, fotó: X)
Amszterdam | Rijksmuseum | festmény | hollandia | rembrandt
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!