Így árazzák valójában a jegyeket a légitársaságok

Számos jó tanács létezik arra, hogyan juthatunk hozzá olcsóbban a repülőjegyekhez: hogy mely napokon érdemes keresgélnünk, és mennyivel az utazási időpont előtt.

Olivia Natan, a Kaliforniai Egyetemhez tartozó Berkeley's Haas School of Business marketing adjunktusa szerint azonban az árazása sokkal véletlenszerűbb, mint gondolnánk, éppen ezért meghackelni sem lehet a rendszert. Kollégáival azokat a folyamatokat próbálta feltérképezni, amelyekkel a legnagyobb amerikai légitársaság megállapítja az árait, ez a rendszer pedig a világ más légitársaságait is reprezentálhatja.

Az egyik legmeglepőbb információ, hogy a vizsgált légitársaság nem veszi figyelembe a versenytársak árait. Emellett az is kiderült, hogy

a cég meghatározott és viszonylag kis számú árat rendel a jegyekhez az egyes járaton, miközben az egyes árkategóriák között hatalmas, akár száz dollár is lehet a különbség.

Előfordulhat, hogy az első harminc jegyet olcsón adják, a következő harmincat már drágábban, és így tovább az utolsó helyekig. Ebből a szempontból érdemes lehet minél előbb foglalni, hogy jó árat fogjunk ki. Napjainkban a légitársaságok ugyanakkor azzal is kísérleteznek, hogy minden egyes helynek külön árat szabnak.

Az árképzés azonban meglehetősen véletlenszerű lehet a kutatócsoport szerint, akik úgy találták, hogy az árazásért felelős csapat gyakran alulárazza a jegyeket, amit a bevételkezelő csapatnak kell korrigálnia.

Natan szerint a következő néhány évben a légitársaságok dinamikusabb árképzéshez folyamodhatnak, amiből leginkább a nem üzleti utazók profitálhatnak. Ugyanakkor azt mondja, bár hiábavaló a trükkök keresése, de az egyértelmű, hogy nem szabad az utolsó pillanatig várni a foglalással.

A légitársaságok gyakran követnek el hibákat a repülőjegy árazásakor emberi mulasztás vagy rendszerzavar miatt, így olykor az embernek lehet szerencséje.

(Forrás: SciTechDaily, képek: Getty Images)

foglalás | árazás | legolcsóbb | trükk | árak | repülőjegy

FOLYTASD EZZEL

Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva

Sulciová Silvia interjú

Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Ilyen a „havas mindfulness”, avagy 5+1 út a belső békéhez télen
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom