Ha az "otthon melege" kifejezésnek kellene egy illusztráció, mi bátran odatennénk ezt a norvég hegyi faházat.
A Mork-Ulnes építésziroda valósította meg ezt a modern, de mégis otthonosan hívogató kabint a norvég Kvitfjellben. A ház teljes egészében fából épült: negyvenöt faoszlop alkotja a Skigard Hyttét, melyeket Skigarddal takartak – ezek azok a hosszú és keskeny, negyedbe vágott szálfák, amelyeket hagyományosan átlósan tesznek le a norvég farmerek a tanyáikon kerítésnek.
Az építészek kerestek, de nem találtak példát a norvég építészetben arra, hogy a Skigardot házépítéshez is használták volna, ez azonban nem tántorította el őket az ötlettől – és milyen jól is néz ki a végeredmény, szinte érezzük is az fa friss, nyers, természetes illatát.
A száznegyvenöt négyzetméteres háznak nem építettek betonalapzatot: a faoszlopokon álló épületnél az volt a cél, hogy az eddig is ott élő állatok megszokott útvonalaikon haladhassanak tovább, valamint nem akarták a tájat sem lenyomni.
A vadon állatkái mellett a helyi bárányok és tehenek is gyakran behúzódnak a ház alá, ami elég megszokott a hagyományos norvég házaknál.
Az építészek annyi fát akartak használni, amennyit csak lehetett, hogy a norvég építészeti örökség faszeretetét a lehető leginkább behozzák a házba. Ez sikerült is, a külső és a belső burkolatokkal egyaránt. A házban végig hatalmas, hat méter hosszú üvegpaneleken lehet kilátni a bámulatos, hegyi tájra. Az üveget és a tetőt is nagyon erős anyagokból készítették, hogy a hideg, norvég teleket is jól viselje a faház.
A házban három hálószoba, fürdök, mosdók és egy szauna található, valamint egy vendégszoba és egy gyönyörű nappali, ahonnan megbabonázóan szép a kilátás egész évben.
Összességében pedig annyira meghitt lett, hogy számunkra már a képek nézegetésével is simábbak lettek a lélek ráncai.
Ez is érdekelhet:
(Képek: Bruce Damonte)
hegyek | szálfa | tehén | skigard | nyaraló | bárány
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!