A barcelonai Sagrada Familia bazilika új befejezési dátuma 2026, ami 144 évvel az első kőletétel után lesz.
Az Antoni Gaudí remekművének befejezésével megbízott szervezet elnöke jelentette be az időpontot, amely egybeesik az építész halálának századik évfordulójával. Mint Esteve Camps elmondta, minden forrás rendelkezésre áll az épület befejezéséhez, amely Barcelona legmagasabbja lesz a 172,5 méteres, Krisztusnak szentelt központi toronnyal.
Az épület a tervek szerint 2026-ra készül el, de a szobrok és még néhány részlet, valamint a sok vitát kiváltott lépcső, amely a majdani főbejárathoz vezet majd, 2034-ig várat magára.
Amikor a munkálatok 1882-ben elkezdődtek, az építkezés helyszíne még nyílt mező volt. Az eltelt évek alatt azonban város a templom köré nőtt, így a gigantikus lépcsősorhoz két nagy háztömböt kellene kiüríteni, ami mintegy ezer család és vállalkozás kitelepítésével járna. Bár néhány Gaudí-kutató vitatja ezt, Camps szerint a lépcső mindig is az építész tervének része volt, amihez ők szigorúan ragaszkodnak. Az utolsó szó azonban az önkormányzaté lesz ebben a kérdésben.
A Sagrada Famíliát már az építkezések kezdete óta sújtja vagy háború vagy pénzhiány, legutóbb pedig a járvány miatt kellett két évre szünetelteni a munkálatokat. A tömegturizmus megjelenése előtt a munkát kizárólag a templomi adományokból fedezték, így sokan kételkedtek abban, hogy az épület valaha is elkészül. Joan Maragall költő úgy jellemezte a bazilikát, mint az építészet költészetét, egy templomot, amely soha nem lesz kész, de folyamatosan alakul.
1936-ban, a spanyol polgárháború kezdetén anarchisták felgyújtották a templom kriptáját, és elpusztították Gaudí műhelyét, valamint azokat a gipszmodelleket, amelyeket utódainak a munka befejezéséhez készített. Lluís Bonet i Garí építész megmentette a töredékeket, és Gaudí modelljeit aprólékos munkával újra összeállították. Számos technikai részletet később Mark Burry új-zélandi építész egy repüléstechnikai szoftver segítségével dolgozta ki.
A Sagrada Famíliát ma a modern világ egyik csodájaként tartják számon, de ez nem volt mindig így. Míg Salvador Dalí félelmetes, de fogyasztható szépségűnek írta le, George Orwell a világ egyik legcsúnyább épületének tartotta, és azt is megjegyezte, hogy az anarchisták is csak az ízléstelenségükről tettek tanúbizonyságot, amikor nem robbantották fel.
A Sagrada Familia az organikus építészet egyik legszebb példája, amelynek több képviselője látható világszerte.
(Forrás: Guardian, képek: Getty Images)
elkészül | befejezés | sagrada família | időpont
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!