Önállósodási törekvések az olasz Riviérán.
Korábban már írtunk arról, hogy hogyan kezd valaki országalapításba: saját zászlót, útlevelet és bélyegzőt tervez, pénzt vezet be, esetleg uralkodót választ és himnuszt költ, valamint határátkelőhelyeket létesít.
Az olasz Riviérán, a francia határ közelében található Seborga háromszáz fős apró településének már hat évtizede mindez megvan, köszönhetően egy Giorgio Carbone nevű függetlenségi mozgalmárnak.
Az aktivista a ’60-as években azt állította, hogy Seborga már 954 óta független államként létezik, és még Olaszország egyesítésekor sem került bele a megállapodásba. Ennek alapján úgy vélte, hogy
a falut továbbra is megilleti az önálló fejedelemség.
Így aztán Carbone Seborga hercegévé koronáztatta magát. 1996-ban újraszervezte a seborgai intézményeket, az olasz kormány pedig engedélyezte a seborgai rendszámokat, ha az autósok ezután egy olasz és egy seborgai táblát is feltéve Olaszországnak és a településnek egyaránt fizetnek.
Újra üzembe helyezték a pénzverdét, ahol megkezdődött a régi Luigino verése, mely értékét akkor hat dolláron rögzítették. Ezzel ez lenne a világ legmagasabb értékű valutája, ha hivatalosan elismerné Olaszország. De nem ismeri el, ahogyan az egész városállam önállóságát sem.
A seborgai kormány mindenesetre megtagadta az általános forgalmi adó fizetését Olaszországnak függetlensége jeleként, mely miatt bírósági tárgyalás kezdődött. A vádakat azonban 2005-ben ejtették tekintettel Seborga 1729 óta rendezetlen politikai helyzetére.
Carbone 2009-ben elhunyt, akkor a falu monarchia lett. A jelenlegi uralkodó Nina Menegatto hercegnő, német üzletasszony 2019 óta viseli a címet.
Seborgától nem messze halad el a csodák vasútja, mely a francia Riviéra legdrágább ingatlanától nem messze tesz le.
(Forrás: TimeOut, Wikipédia, képek: Unsplash, Getty Images)
seborga | városállam | függetlenség | mikronemzet | olaszország
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!