Nemhogy nem zavarják a kirándulókat a szélkerekek, de sokan egyenesen lenyűgözőnek tartják őket.
Néhány döntéshozó ferde szemmel néz a hatalmas, akár 240 méter magas, esetenként 300 km/óránál is gyorsabban forgó szélturbinánkra, részben pont azért, mert hatalmasak.
„Miért jönnek az emberek a választókerületeinkbe? Mert gyönyörűek. Szívesen jönnek a turisták is, de higgyenek nekem, nem nap- vagy szélerőműparkok miatt” – fogalmazott meg egy tipikus véleményt tavaly a brit alsóházban Neil Parish akkori képviselő, egy befolyásos környezetvédelmi bizottság elnöke.
Hacsak nem mégis azok miatt mennek. Merthogy a trend szerint egyre gyakrabban kifejezetten ezeket a helyeket keresik fel a turisták.
Ma már számos cég szervez „szélerőműtúrákat” a kíváncsi kirándulóknak, akik szeretnék megérteni, hogyan működnek a turbinák, mekkorák valójában, és egyáltalán milyenek is közelről.
Skóciában mountain bike-kal lehet túrázni egy szárazföldi szélerőműpark körül, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban pedig olyan hajós túrákat kínálnak, ahol közvetlenül a turbinák lapátjai alatt lehet elsiklani a vízen. Dániában kisebb csoportok akár maguk is felmászhatnak egy-egy tengeri turbinára, persze szervezetten.
Görögország, Ausztrália sem marad ki a sorból, Hollandiában pedig akár a hagyományos szélmalmokkal együtt is megnézhetjük a modern utódokat.
Szóval a világ nem egyszerű, és bár talán csak egy múló hóbortról van szó, azért turisztikai potenciál is lehet a szélerőművekben.
És másmilyen jellegű is: a megújuló energián túl az életciklusuk végére ért szélturbinák jó alapanyagul szolgálhatnak számos építményhez. A Blade-Made stúdió pontosan erre szakosodott, és számos dolgot tervezett a játszótértől az utcabútorig, nemrég pedig az anyacége, a Superuse mutatott be a holland dizájnhéten egy kabinházat, amit egy már nem használt szélturbina gondolájából alakítottak ki.
(Forrás: Bloomberg, fotó: Unsplash, a nyitóképen a görögországi Patrasz, a cikkben Dánia és Hollandia)
szélturbina | utazás | szélkerék | turizmus | fenntarthatóság
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!