Felpörgött a szélturbina-turizmus a tengerpartokon

Nemhogy nem zavarják a kirándulókat a szélkerekek, de sokan egyenesen lenyűgözőnek tartják őket.

Néhány döntéshozó ferde szemmel néz a hatalmas, akár 240 méter magas, esetenként 300 km/óránál is gyorsabban forgó szélturbinánkra, részben pont azért, mert hatalmasak.

„Miért jönnek az emberek a választókerületeinkbe? Mert gyönyörűek. Szívesen jönnek a turisták is, de higgyenek nekem, nem nap- vagy szélerőműparkok miatt” – fogalmazott meg egy tipikus véleményt tavaly a brit alsóházban Neil Parish akkori képviselő, egy befolyásos környezetvédelmi bizottság elnöke.

Hacsak nem mégis azok miatt mennek. Merthogy a trend szerint egyre gyakrabban kifejezetten ezeket a helyeket keresik fel a turisták.

Ma már számos cég szervez „szélerőműtúrákat” a kíváncsi kirándulóknak, akik szeretnék megérteni, hogyan működnek a turbinák, mekkorák valójában, és egyáltalán milyenek is közelről.

Skóciában mountain bike-kal lehet túrázni egy szárazföldi szélerőműpark körül, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban pedig olyan hajós túrákat kínálnak, ahol közvetlenül a turbinák lapátjai alatt lehet elsiklani a vízen. Dániában kisebb csoportok akár maguk is felmászhatnak egy-egy tengeri turbinára, persze szervezetten.

Görögország, Ausztrália sem marad ki a sorból, Hollandiában pedig akár a hagyományos szélmalmokkal együtt is megnézhetjük a modern utódokat.

Szóval a világ nem egyszerű, és bár talán csak egy múló hóbortról van szó, azért turisztikai potenciál is lehet a szélerőművekben.

És másmilyen jellegű is: a megújuló energián túl az életciklusuk végére ért szélturbinák jó alapanyagul szolgálhatnak számos építményhez. A Blade-Made stúdió pontosan erre szakosodott, és számos dolgot tervezett a játszótértől az utcabútorig, nemrég pedig az anyacége, a Superuse mutatott be a holland dizájnhéten egy kabinházat, amit egy már nem használt szélturbina gondolájából alakítottak ki.

(Forrás: Bloomberg, fotó: Unsplash, a nyitóképen a görögországi Patrasz, a cikkben Dánia és Hollandia)

fenntarthatóság | szélturbina | turizmus | szélerőmű | szélkerék

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom