A tea a legnépszerűbb ízesített víz a világon, amelyet a föld minden pontján szívesen fogyasztanak reggelihez, vagy kávé helyett a nap bármelyik szakában. A teázás egyik legfontosabb találmánya az Egyesült Államokból származik.
A teafilter gyökerei az 1900-as évek elejéig nyúlnak vissza. Ez meglepőnek tűnik, tekintve, hogy az emberek évezredek óta isszák a teát. A teát azonban hosszú ideig nem kellett leszűrni, olyan nagyok voltak a Kínában termesztett teák levelei. A teaszűrő és a hozzá kapcsolódó egyéb koncepciók akkor váltak szükségessé, amikor a britek olyan teaültetvényeket telepítettek Indiában, amelyek levelei sokkal kisebbnek bizonyultak.
Míg a különféle szűrők tudatos fejlesztések eredményei voltak, addig a teafilter megszületéséhez egy véletlen vezetett.
Úgy tudni, minden Thomes Sullivan-nel, egy New-York-i kereskedővel kezdődött 1908-ban. A legenda szerint Sullivan abban reménykedett, hogy ha termékmintákat küld, megnyerheti a vásárlókat. Takarékosságból azonban nem kis dobozokba adagolta a mintákat, hanem kis selyemzacskóba csomagolta azokat. Azt tervezte, hogy a vásárlók majd a tasakot kibontják és beleöntik a teaszűrőkbe. A vevők azonban nem ezt tették.
Felismerték ugyanis, hogy a selyem hálós szövése lehetővé teszi, hogy a víz átjárja azt, így a tasakokat egyszerűen belemártották a forrő vízbe. Mikor Sullivan megtudta, hogy a vevői milyen módszerrel áztatják a teáikat,
a selyemzacskókat még lazább szövésű, géz tasakokra cserélte, így a víz még jobban keringeni tudott a levelek között.
Ezt a népszerű történetet viszont sokan megcáfolják, mivel 1901. augusztus 26-án Roberta C. és Mary McLaren közösen nyújtott be szabadalmat egy tealevél-tartóra, ami nagyon hasonlít a napjainkból jól ismert teafilteres tasakokra. Kérelmüket 1903-ban engedélyezték és bár a koncepciójuk tökéletes volt, soha nem tudták nagy mennyiségben értékesíteni találmányukat.
Érdemes gyakran fogyasztani például gyömbér teát, mivel annak sokoldalú egészségügyi előnyeit kutatások bizonyítják. Ha pedig fejest ugranánk egy másik kultúra teázási szokásaiba, érdemes abba az országba mennünk, ahol többet isznak ebből az italból, mint bárhol a világon.
(Forrás: The daily meal, fotók: Getty)
véletlen | tea | nagy sztori | történet | szűrő | teafiler

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!