Thaiföldön valaha a világ legszigorúbbjai közé tartozó drogtörvények uralkodtak, amelyekről a Bangkok Hilton című, legendás filmsorozat is megemlékezett.
Marihuána birtoklásáért akár tizenöt év börtönt is lehetett kapni, bő egy évvel ezelőtt azonban nagy fordulat történt. Legalizálták ugyanis a szert, elsősorban épp azért, hogy enyhítsenek a börtönök telítettségén. Mindez gyorsan felpörgette az ország kannabisz-iparát, gombamód szaporodtak a termesztők és a füvezési lehetőségeket jelző neontáblák, sok turista pedig kapva kapott az alkalom.
Azután jött a kormányváltás, a mostani vezetők pedig ismét szigorítani akarnak, betiltanák a rekreációs használatot a káros hatásokra hivatkozva, és kizárólag gyógyászati céllal engedélyeznék.
Azonban, hogy elejét vegyék a börtönök újból túlterhelésének, ezúttal a büntetés elsősorban nem szabadságvesztés, hanem pénzbírság lenne: hatvanezer bát (körülbelül hatszázezer forint) és akár egy évig terjedő börtön járna a használatért, míg százezer bát (majdnem tízmillió forint) a reklámozásáért. Az engedély nélküli gazdálkodás egy-három évig terjedő börtönbüntetésbe vagy húszezertől háromszázezer bátig (körülbelül kétszázezertől hárommillió forintig) terjedő összegbe kerülne.
A törvénytervezettel kapcsolatban most a lakosság visszajelzését várják, addig is a kannabiszkereskedések- és klubok nyitva maradnak. Néhány szabály azonban jelenleg is érvényes: nyilvános helyeken nem szabad marihuánát szívni, ez huszonötezer bátos (körülbelül 260 ezer forintos) bírságot vonhat maga után.
Bár tilos 0,2 százaléknál több THC-t tartalmazó kivonatok árusítása, van, ahol ezt megteszik, a vásárlók pedig bajba kerülhetnek.
A turistákat arra is figyelmeztették, hogy a kannabisz még mindig illegális a szomszédos országokban, így azt még véletlenül sem szabad a határokon átszállítani. Szingapúrban például, amely a világ legszigorúbb drogpolitikáját alkalmazza, az ország állampolgárait akkor is letartóztathatják, ha külföldön fogyasztanak kábítószert.
Nem Thaiföld az egyetlen úti cél, amely szeretne véget vetni a füvezésnek.
(Forrás: Euronews, képek: Getty Images, Unsplash)
drog | kannabisz | marihuána | szabály | thaiföld
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!