A tibeti buddhisták szerint léteznek paradicsomi völgyek a hegyekben, ahová csak bizonyos időpontokban lehet bejutni: amikor a világot hatalmas veszély fenyegeti, itt menedékre lelhetnek a tiszta szívű buddhisták.
A bejülnek, vagyis elrejtett földnek nevezett szent helyekről szóló történetek a tibeti buddhizmus nyingma iskolájának, azon belül is egy Padmaszambhava nevű gurunak köszönhetők, aki leírta, hol találhatók ilyen menedékek, és mik a belépés feltételei. A szövegeket barlangokban, kolostorok belsejében és vízesések mögött rejtette el szerte a Himalájában, és a hagyomány szerint csak a lámák találhatják meg őket, bizonyos előre meghatározott időpontokban.
Nem lehet tudni, hány bejül van, de a legtöbbet valószínűleg még nem fedezték fel. A legtöbbet eddig a Himalája déli, zöldebb, nedvesebb és termékenyebb, vagyis "paradicsomibb" oldalán találták meg.
Néhány ilyen bejülről – például az északkelet-indiai Szikkimben és a nepáli Helambu-, Rolvaling- és Cum-völgyben – a buddhista vallás gyakorlói már évszázadok óta tudnak, és ma már falvak és városok is települtek rájuk. Emellett olyanok is akadnak, amelyeknek a helyét ugyan ismerik, de nem tudják megközelíteni.
1962-ben például egy Tulsuk Lingpa nevű, ismert tibeti láma azt állította, hogy talált egy térképet, amely a világ harmadik legmagasabb hegyén, a Kancsendzöngán található Demosong bejülhöz vezet. A helyet egy csoport követőjével meg is találta, de nem lépett be, hanem visszaindult a többiekért. A kibővült csapat azonban már nem jutott be: lavina sodorta el őket.
A Pemako bejül, amely a világ egyik legmélyebb kanyonjának, az északkelet-indiai Arunácsal Prades államban található Jarlung Cangpo-kanyonnak a legnehezebben megközelíthető részén fekszik, az 1990-es évek elején találta meg egy buddhista gyakorlócsoport Ian Baker buddhista tudós vezetésével.
És van még egy bejül, amit mára mindenki ismer, mégis kevesen tudják róla, hogy szent hely. Amikor a serpáknak a 15. században menekülniük kellett Tibetből a zavargások miatt, Szangja dordzse láma elérkezettnek látta az időt, hogy „kinyissa“ a khumbui bejült. Így elvezette az embereket egy vízben gazdag területre, ahol gabonát termeszthettek és békében nevelhették a jakjaikat.
Ez a hely valóban magashegyi paradicsomnak tűnt azokhoz a zord helyekhez képest, ahonnan a serpák jöttek. Ez a Mount Everest nepáli oldalát körülvevő terület.
A Khumbu régióban található az Everest alaptábora is, ahol nem feltétlenül a spiritualitáson van a hangsúly, vannak azonban olyan szegletei is a Khumbu régiónak, ahol a bejül-szellemiség még mindig erős. Például a meredek, erdős lejtőn magasodó Lavudo-kolostor, az alaptábortól két völggyel arrébb, nyugatra. A szerzetesek szerint a kolostor mögötti nagy sziklában, a Dragkarmában van egy kapu, ami Khumbu titkos, ötödik völgyébe vezet. Úgy tartják, ez a bejül szíve, és itt meditált maga Padmaszambhava, hogy megáldja Khumbut.
Egy hónapra itt hagyni mindent és nekivágni a kalandnak a Föld másik felén sokak álma. Dósa Péter meg is valósította, és elmesélte, mire számítson, aki hasonlóra vállalkozik, ahogyan tette ezt egy kilenc budapesti fiatalból álló csapat is.
(Forrás: BBC, képek: Getty Images)
titkos hely | völgy | utazás | tibet | nepál | paradicsom

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!