Ezt a titkos nyelvet használják egymás közt az utaskísérők

Hallottad már valaha ezeket a szavakat?

Minden szakmának megvannak a maga belterjes kifejezései, és nincs ez másként az utaskísérők világában sem. Ezeket gyűjtötte össze a Travel and Leisure, angol nyelvterületről.

Vannak elterjedtebb szlengszavak, mint például az éjszakai járatokra vonatkozó red-eye flight (vörös szemes repülés) vagy a dead head (szó szerint halott fej), ami a légitársaság azon alkalmazottaira utal, akik a járaton tartózkodnak, de nincsenek szolgálatban. Ez azonban még nem minden.

Galley - galley queen (hajókonyhás, konyhakirálynő)

Ezt a kifejezést azokra az utaskísérőkre használják,

akik különösen otthon érzik magukat a repülőgép konyhájában,

és rossz néven veszik, ha más is behatol a "territóriumukra".

Jump seat ("csapóülés", pótülés)

Ez az a kisebb ülés, amelyre az utaskísérők a fel- és leszállás közben és turbulencia esetén ülnek. Amikor felállnak róla, automatikusan összecsukódik, vagyis visszaugrik.

Spinners and runners (forgolódók, légcsavarok és futók)

Ezekkel az elnevezésekkel azokat az utasokat illetik, akik az utolsó pillanatban érkeznek. A spinnernek ráadásul nem konkrét helyre szól a jegye, ezért

jellemzősen sokat forgolódik a folyosón,

amíg helyet nem talál magának. A futók azok, akik késve vagy egy másik járatról érkeznek, ezért a repülőtéren keresztül futva próbálják elérni a gépet.

Miracle flight (csodarepülés)

Ez a kissé talán túlságosan előítéletes kifejezés azokra vonatkozik, akiknek csak a felszállásnál van szükségük kerekesszékre, "csodálatos módon" azonban a leszállásnál már nem, vagyis gyaníthatóan csak arra pályáznak, hogy elsőbbséggel szállhassanak fel.

Bulkhead (válaszfal, paraván)

Ez a fal általában az első sor előtt található, és a mosdókat valamint a konyhát választja el az utastértől.

Chimes (harangjáték)

A repülés közben hallható, különböző hangjelzéseket hívják így, amelyekről korábban mi is írtunk.

Pink eye (rózsaszín szem)

A vörös szemes repülés mintájára szintén a sötétben történő, de az előbbinél valamivel korábbi utazásokra utal, melyek nagyjából éjfélig bezárólag érkeznek meg.

Crotch watch (sliccnéző)

Az a stewardess, aki a biztonsági övek ellenőrzéséért felel.

Cross-check (keresztellenőrzés)

Amikor induláskor vagy érkezéskor a kétszer is ellenőrzik a repülőgép ajtaját, hogy megbizonyosodjanak arról, minden rendben van.

Lips and tips (száj és köröm)

Ezt a szókapcsolatot azok érdemlik ki , akik a rúzsa és a körömlakkja ugyanolyan színű, és ezek a szavak arra is emlékeztetnek, hogy ebben a szakmában kiemelten fontos a makulátlan külső, nem számít milyen stresszes és pörgős munkanap is van éppen.

Ebből a cikkünkből kiderül, hogy miért nem teszik fel az utaskísérők a poggyászokat az ülés feletti tárolóba, itt pedig azt tudhatod meg, hogy miért nem mindegy, milyen ruhában szállsz fel a gépre.

(Forrás:  travelandleisure.com, képek: Unsplash, Getty Images)

utazás | repülés | titkos | nyelv | légiutas-kísérő

FOLYTASD EZZEL

Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom