Egy online felmérés keretében 1007 ember kérdeztek meg arról, hogy miért tartanak fenntarthatónak egy-egy térséget Magyarországon, és mely térségekre tekintenek fenntartható úti célként.
A turisztikai és gazdaságfejlesztési stratégiák készítésével, piackutatással is foglalkozó Innotime Hungary felmérésében a válaszadók csaknem negyven százaléka szerint fontos a turisztikai térségek fenntarthatóbbá tétele, negyedüknek ugyanakkor nincs elég információja ahhoz, hogy a kérdésben nyilatkozzon.
A válaszadók szerint a fenntartható turizmus fejlesztése elsősorban a turisztikai szolgáltatók egyéni, valamint a helyi közösségek felelőssége.
A válaszadók ötvennégy százaléka csak akkor nyitott arra, hogy fenntartható úti célokat válasszon, ha az adott térség ugyanazt nyújtja, mint amit eddig megszokott az utazások során, és csak a tizenöt százalékuk lenne hajlandó változtatni az utazási szokásain a fenntarthatóság érdekében.
A résztvevők elsősorban a természetjáráshoz (hatvanhét százalék), illetve a falusi térségekhez kötődő (ötvennégy százalék), anyagilag elérhető (harmincnégy százalék) térségekre tekintenek fenntartható úti célként.
A vélemények szerint pedig a legfenntarthatóbb úti cél Tokaj-Hegyalja, míg a második helyen Hévíz, a harmadikon Esztergom és a Dunakanyar, a negyediken a Balaton, az ötödiken pedig Eger áll.
A válaszadók negyvenöt százaléka számára ugyanakkor nem meghatározó a nyaralás, pihenés megtervezésekor, hogy az adott úticél közvetít-e fenntarthatósági értékeket, például fókuszba helyezi-e a helyi közösség erősítését vagy éppen a negatív környezeti hatások csökkentését, bár reményt keltő a kutatás alapján, hogy további huszonkilenc százalékuk az ilyen úti célokat preferálja, ha azok árban elérhetők.
Tokaj gyönyörű természeti öröksége, lenyűgöző borai és izgalmas egyéniségei miatt mindenképp megér egy utat, vagy akár többet is.
(Forrás: MTI, képek: Getty Images)
úti cél | fenntarthatóság | borvidék | fenntartható | tokaj | Tokaj-Hegyalja
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!