Szélsőséges időjárási körülményeknek kitett új-zélandi tájon fekszik ez a három épületből álló családi otthon, ami körültekintő tervezésének köszönhetően megvédi a lakóit, mi több, engedi őket gyönyörködni a közeli hegyekben és tóban.
Három különálló építmény, tiszta, geometrikus formába rendezve, a közeli tó felé orientálva, külön kis udvarokat képző, üvegezett folyosókkal összekötve – így lehetne lényegre törően bemutatni a Ház a tónál nevű otthont, amelynek napsütésre és szélre érzékeny udvarai az év bármely részében, a nap bármely szakában használhatóak.
A központi épületbe szervezték a közösségi tereket és nappali tevékenységeket, a másodikba vendéghálók és garázsok kerültek, a harmadikba pedig a tulajdonosok hálószobája. Kívülről természetes burkolatok és játékos részletek teszik változatossá az épületeket.
A ház topográfiája a környező dimbes-dombos hegyvidékre reflektál, de megidézi a környékre jellemző birtokok gazdasági épületeinek elrendezését is. A közeli tó az épülettől keletre található.
A helyi hatóságok szigorúan szabályozzák az anyaghasználatot, és formai követelményeket is előírnak, amiről mind egyeztetnie kellett a tervező AW Architectsnek.
Kiemelten figyeltek a tájépítészetre, hogy a növényvilággal és a terepformával kiemeljék a hely természetes adottságait.
Meghatározó a természetes anyagok jelenléte: a corten és a feketített acél, a faburkolatok és a nyers beton mind otthonosak a közép-otagói tájon, ahogy a ház előtti kő és a kavicságy is mind helyből származik. A főépületnek a cédrusborítás ad lágyabb karaktert.
Mindegyik épületnek van csak rá jellemző anyaga, miközben más anyagok végigvonulak az egész projekten.
Számos külső teret választhatnak a lakók, időjárástól függően. Találnak széltől és az erős napsütéstől védett zugokat, a kilátás pedig vagy a tóra, vagy a hegyekre néz.
Minél többet nézzük a házat, annál több apró részletet fedezünk fel a kanapé fölé tervezett világítóablaktól kezdve a mosdóblokk oldalán lévő plusz akasztón át a járófelületek borkolatváltásáig.
Egy minden részletében átgondoltan megtervezett otthon, ami kint is, bent is kiválóan használható.
Több izgalmas új-zélandi házról írtunk mostanában, van, amelyiket csak a sportolás kedvéért éri meg elhagyni, míg a Bőröndház egy jól sikerült tiny house. És ha már kabinházak: nemrég a műfaj „sötét oldaláról” készítettünk összeállítást egy szintén új-zélandi szakértő megállapításai alapján.
(Forrás: AW Architects)
lista | építészet | álomotthon | aw architects | uj-zeland
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!