Új zombivírust találtak a kutatók

A francia Nemzeti Tudományos Kutatási Központ kutatói a szibériai permafrosztból vettek hét, őskori mintát.

A mintákból pedig tizenhárom új vírus került elő, amely több tízezer éven keresztül állt jégbe fagyva. 2014-ben ugyanezek a kutatók már egy harmincezer éves vírust tártak fel, most azonban megdöntötték a saját rekordjukat egy 48 500 éves vírus újjáélesztésével, amely a Pandoravirus yedoma nevet kapta a méretére és a talaj típusára utalva.

A tudósok azért olvasztják ki ezeket az őskori vírusokat, hogy felmérjék, mekkora hatást gyakorolhatnak a közegészségügyre, ha a permafroszt egyes részei tényleg elolvadnak. Amőbasejtek segítségével derítették ki, hogy mely vírusok aktívak és fertőzőképesek még, kutatásukat ugyanakkor a halálos kórokozók kimutatására korlátozták.

A konklúzió szerint mindenesetre elhanyagolható a kockázata annak, hogy ezek a vírusok veszélyesek legyenek az emberre, de ez nem jelenti azt, hogy minden őskori kórokozó ártalmatlan lenne.

Az elhullott mamutok, gyapjas orrszarvúk vagy őskori lovak jég által megőrzött maradványaiban talált vírusok kockázatosabbak lehetnek, mert nem tudjuk róluk, hogy fertőzőképesek-e, ha megváltozott külső körülményeknek, hőnek, oxigénnek és UV-sugárzásnak vannak kitéve. A kutatók szerint ilyemi egyre inkább megtörténhet, ahogyan egyre inkább olvad a permafrost, a sarkvidéket pedig kereskedelmi és ipari céllal egyre inkább birtokba veszi az ember.

Már az északi sarkvidék legelhagyatottabb helyeit is láthatjuk fotókon, miközben új felfedezésekből sincs hiány arrafelé.

(Forrás: Global News, képek: Getty Images)

permafroszt | őskori | szibéria | vírus

FOLYTASD EZZEL

Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója

A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Tényleg ez a világ legjobb luxusterepjárója? Most kiderül!
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom