Ha a biometrikus be- és kiléptetőrendszer (amely elvileg 2023 végén lép életbe) hi-technek hangzik, akkor az ötven év múlva várható utazásainkra vonatkozó előrejelzések egyenesen sci-fi filmekbe illőek.
Az easyJet légitársaság egy akadémikusokból, jövőkutatókból és üzleti tanácsadókból álló szakértői csoportot kért fel arra, hogy prognosztizálják, hogyan fogunk utazni 2070-ben.
Az előrejelzések, amelyeket a társaság a 2070: The Future Travel Report című elemzésében debütáltak, a nyaralás kiválasztásának módjára, a foglalásra, a repülőtéri és repülési élményre, valamint a szálláshelyekre vonatkoznak.
Hogyan fogunk foglalni?
Ahelyett, hogy egy színes brosúrát lapozgatnánk vagy az Instagramot görgetnénk inspirációért, 2070-ben az úti cél kiválasztása egy Meta-élmény lesz.
– Ahogyan ma a ruhákat próbáljuk fel egy üzletben, úgy a jövőben az ügyfelek a vásárlást megelőzően az online metaverzumban fedezhetik fel és próbálhatják ki a nyaralási célpontokat – mondja Birgitte Andersen professzor, a Big Innovation Centre vezérigazgatója. Ez előnyös lesz azoknak, akiknek korlátozott az idejük vagy behatároltak a pénzügyi lehetőségeik, és ennél fogva kénytelenek megalapozott döntést hozni.
Milyen lesz a jövőben a légi közlekedés?
A szakértők jóslatai alapján a jövőbeli utazásaink sokkal zökkenőmentesebbek és gyorsabbak lesznek, köszönhetően a repülőterek gyors összeköttetéseinek. – Az utazók nyolcvanöt százaléka számos országban elektromos meghajtású tömegközlekedési eszközzel fog megérkezni, beleértve az önvezető járműveket is – mondja Dr. Patrick Dixon, a Global Change Ltd. elnöke. Akár e-VTOL – elektromos függőlegesen fel- és leszálló légi taxik – segítségével is kijuthatunk majd a repülőtérre. – Már legalább 250 vállalat fejleszti ezeket a rövid távokon közlekedő járműveket – magyarázza.
A repülőtéri check-in és a biztonsági ellenőrzés egyre kifinomultabbá válik – és ami még jobb: sorban állás nélkül történik meg. Ahogy belépünk ugyanis az épületbe, egy arcfelismerő szoftver azonosít majd, és "összepárosít" a megfelelő járattal.
A poggyászokról meg annyit, hogy elképzelhető, hogy egyáltalán nem is lesz rájuk szükség.
– Ahelyett, hogy ruhákat vinnénk magunkkal a nyaralásra, elég lesz csak a méreteinket megadni – mondja Graham Braithwaite professzor, a Cranfieldi Egyetem felelős igazgatója. Amikor megérkezünk a célállomásra, ott vár egy újrahasznosítható ruházati szolgáltatás, amely 3D-nyomtatja a ruhatárunkat.
Hogy néznek ki a repülőgépek?
Kényelem és személyre szabhatóság jellemzi majd a jövő repülőgépeit. – A biomimetikus tervezés forradalmasítani fogja a repülőgépek üléseit és kényelmét – mondja Dr. Melissa Sterry tanácsadó. – Az innováció révén könnyebb, ugyanakkor erősebb anyagok jönnek majd létre, amelyek a biztonság fenntartása mellett személyre szabott élményt adnak.
Milyen útlevelet viszünk magunkkal?
Az arcfelismerő és biometrikus útlevelek már most is használatban vannak,
de 2070-re a szakértők előrejelzése szerint minden jegy, és személyazonossági okmány digitális lesz.
Az utazók biometrikus adatait – például az ujjlenyomatokat és a retina szkennelését – egy globális adatbázisban fogják tárolni. Ez a rendszer a szívverésünket is tartalmazhatja, mivel mindenkinek egyedi a "szívaláírása".
Hol fogunk aludni?
Ami a szállodákat illeti, a szakértők sofőr nélküli autókat jósolnak a reptéri transzferekre és digitális holografikus concierge-t a hotelekbe.
A szállodai szobák dekorációja az ízlésünknek megfelelően személyre szabható lesz. – Gondolj úgy a szállodára, mintha a mesterséges intelligencia találkozna az emberi organizmussal, amely a tartózkodásunk minden pillanatát irányítja, és a preferenciáinkra van szabva – mondja Shivvy Jervis trend-előrejelző. Egy digitális virtuális szobaasszisztens fog köszönteni, és aztán segít mindenben egy másik törülköző kérésétől kezdve az étkezési tanácsokon át egészen a jegyfoglalásig.
A Covid óta gyakorlatilag mindent újraértékeltünk az életünkben, ideértve az utazási szokásainkat. Miután hónapokig otthon gubbasztottunk, volt időnk kitalálni a jövőbeli kalandjainkat és rá is jöttünk, hogy a hagyományos vonal már kevés lehet. Az utazás mindig is a személyes élményekről szólt, az iparágnak most fel kell készülnie a szintugrásra.
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
3D | nagy sztori | 2070 | concierge | utazás | hologram
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!