Egy kutatás szerint az utazók több mint egyharmada nehezen hagyja hátra a napi feladatait a nyaralása idejére. A felmérésben részt vevők többsége azzal az állandó nyomással szembesül, hogy figyelnie kell az okoseszközeire – hetvenhárom százalékuk konkrétan aggódik amiatt, hogy üzenetekről marad le, ha nem ellenőrzi a telefonját. Ez a nyugtalanság veszélyeztetheti a nyaralás minőségét.
– A pandémia utáni távmunka elterjedése még inkább súlyosbította a munkaeszközökkel történő állandó kapcsolatot, mivel a munkahelyi és a magánélet közötti határok továbbra is elmosódnak – mondta Todd Handcock, az utazással és biztosítással foglalkozó Collinson globális kereskedelmi igazgatója.
A bizonyos kínzó érzést, amely az utazókat az eszközeikhez kötve tartja, kikapcsolástól való félelemnek (fear of switching off), avagy FOSO-nak nevezték el. Ismerősen hangozhat, mivel hasonlít a FOMO-hoz, vagyis a élményből kimaradás félelméhez (fear of missing something).
Nem is olyan egyszerű kikapcsolni
– A látogatók nyüzsögtek és fényképeztek, miközben én voltam az egyetlen, aki a telefonjával volt elfoglalva, és próbált egy csendes sarkot találni a hívásfogadáshoz – mondta egy külföldi útjáról Jasper Chan turista a CNBC Travelnek. Dr. Cortney Warren okleveles klinikai pszichológus úgy írja le a FOSO-t,
mint azt az élethelyzetet, amikor az emberek szeretnének ugyan pihenni, de nehezen tudnak elszakadni a mindennapi kötelezettségek alól a pillanat megéléséhez.
– Ma már a világ több mint fele jelen van a közösségi médiában. A felnőttek többsége naponta legalább egy platformot ellenőriz, ez pedig függőséget okozhat – mondta Warren a CNBC-nek. A pszichológus úgy véli, a mindennapok felgyorsult tempójában nem biztos, hogy könnyű feladat félretenni az elektronikus eszközöket és elmerülni a jelenben, különösen utazás közben. – Az utazás önmagában is stresszes lehet, hiszen kikerülünk a megszokott rutinból, és otthon is történhetnek olyan események, amelyek igénylik a figyelmünket – tette hozzá.
Egy felmérés szerint a FOSO a fiatalabb utazók körében elterjedtebb.
A Z generációba tartozó 18-27 éves válaszadók ötvenegy százaléka vallotta be, hogy utazás közben rendszeresen ellenőrzi a munkahelyi üzeneteket, ami jóval meghaladja a baby boomerek (59-77 évesek) arányát, akiknek csak huszonkilenc százaléka teszi ezt meg.
– Ennek oka, hogy a baby boomerek már jóval azelőtt felnőtté váltak, hogy az ilyen szintű technológia és a közösségi média megjelent volna a színen – magyarázta Tovah Klein, a Barnard College adjunktusa. A fiatalabbak a csúcstechnológián nőttek fel, tehát nagyobb valószínűséggel vannak állandóan kapcsolatban.
A határvonal kijelölése
Akadnak viszont, akik határozottabban állnak a "nem dolgozom a nyaralás alatt" témához.
Tan De Xun, egy szingapúri szoftvercég értékesítési munkatársa például amikor a tengerentúlon tartózkodik, a navigációs feladatokat leszámítva egyáltalán nem nyúl a telefonjához. – Egyértelműen meghúzom a határvonalat. Semmi nincs a telefonomon, ami a munkával kapcsolatos – mondta a CNBC-nek.
Az első számú probléma, ami sokaknál előfordul, hogy az üzleti alkalmazásaikat (Teams vagy Outlook) felpakolják a (nem céges) telefonjukra. Ezzel együtt megjegyezte, hogy a munkája lehetővé teszi számára azt a luxust, hogy teljesen ki tudjon kapcsolni, és csak akkor foglalkozik a feladataival, amikor véget ér a szabadsága.
Persze nem mindenki ilyen szerencsés.
A már említett Jasper Chan jogi tanácsadóként dolgozik. Elmesélte, hogy korábbi munkahelyén valamennyi eszközén hozzáférhetett a céges e-mailjeihez, és amikor csak ideje engedte, ellenőrizte és jóváhagyta a dokumentumokat, sőt, ha kellett, még a szabadsága alatt is tartott zoom-értekezleteket. – Egyes határidők szűkösek és következményekkel járnak. Én csak egy fogaskerék vagyok a gépezetben, és ha a válaszaim késnek, az mindenki más munkájára hatással lesz – mondta.
Elmondása szerint az állandó készenlét hozzájárult ahhoz, hogy képtelen volt letenni a munkát. Ha tényleg keményen el akarna szakadni, szigorúbban kellene kijelölnie a határait.
– Néhányan úgy találhatják, hogy a FOSO segíthet motiváltnak és produktívnak maradni, még akkor is, ha szabadságon vannak, míg mások egyszerűen túl stresszesnek tartják ezt az egészet – foglalta össze a jelenséget Todd Handcock.
Itt pedig Peter Drummond, a SITA légi közlekedési informatikai szolgáltató poggyászosztályának vezetője elmondta, miért érdemes mindig valami egyedi dolgot is betenni a feladott poggyászba.
(Forrás: CNBC, fotók: Getty Images)
repülés | félelem | utazás | kínzó | érzés
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!