Gondolkodtál már azon, hogy mitől is függ az, hogy milyen színű az útlevél? Nos, ez lényegében ízlés dolga, de azért van néhány irányelv.
Eddig a világ össze országa a piros, a kék, a zöld és a fekete árnyalatai közül választotta ki az útlevél színét, de ennek az oka pusztán a hagyomány, nem pedig egy előírás. Igaz, hogy van, aki ezeknek éppen a skála élénkebb felén elhelyezkedő változatát részesíti előnyben. A Fidzsi-szigetek és Kazahsztán például a zászlójukban is megtalálható türkizkék, Vanuatu és Guinea pedig élénkzöld útlevelével tűnik ki a tömegből, de megtaláljuk a világoskék különböző árnyalatait is.
Mint a Passport Index marketingért felelős alelnöke, Hrant Boghossian elmondta,
a legtöbb útlevél a kék vagy a piros színen alapul,
de valójában erre nem vonatkozik előírás, ahogyan például a borító méretére, formájára és technológiájára igen, amit a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet felügyel.
Bordó
Az Unió 1981-ben egységesítette útlevélszíneit az összetartozás jegyében, így a tagországoknál is általában a burgundi változataival találkozunk.
Ezért változott a magyar útlevél is a korábbi kék színűről bordóra, Horvátország ugyanakkor nem lépte meg a váltást, náluk maradt a kék útlevél.
Azzal érveltek, hogy a piros szín a volt jugoszláv okmányra emlékeztetné a lakosokat, ezt pedig nem szeretnék. Svájcnak viszont egyenesen kapóra jött ez a szín, mert csak egy keresztet kellett rátenni, és el is készült az ország zászlaja. Nagy-Britannia ugyanakkor, miután kilépett az Unióból, szintén kékre változtatta az útlevelét. Az Unió mellett egy másik tömörülés, az Andok Közösség országai (Bolívia, Kolumbia, Ecuador és Peru) is a bordó útlevéllel fejezik ki az egységüket.
Kék
Láthattuk, milyen népszerű a kék szín, ezt választották például a Dél–amerikai Közös Piac országai, Brazília, Argentína, Paraguay és Uruguay is, akárcsak a Karib-térség országai.
Az Egyesült Államok útlevele szintén kék, ott azután döntöttek a zászló árnyalatának megfelelő szín mellett 1976-ban, hogy már minden mást kipróbáltak. Míg a ’30-as években a zöld színben pompáztak az okmányok, később vörösek, majd a ’70-es évektől feketék lettek.
Zöld
A zöldet az iszlám államokhoz társítják általában, miután ennek a színnek ott vallásos jelentősége van, de ezt találjuk a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségének országaiban is. Az Egyesült Arab Emirátusokban viszont, miután a különböző emirátusok mindenféle színű útleveleit egyesítették, a kék került ki győztesen.
Fekete
A fekete nemcsak elegáns, de a legkevésbé látszik meg rajta a kosz is, ennek ellenére a legtöbb ország ódzkodik tőle, és inkább a kék vagy a zöld sötét árnyalataihoz nyúl. A fekete útlevéllel igen kevés helyen találkozunk, elsősorban Afrikában, például Zambiában, Zimbabwében, Malawiban, de ilyen útlevele van Új-Zélandnak is, ahol ez az egyik nemzeti szín.
Persze, az útlevél nem csak esztétikailag érdekes, sokkal többet számít az, hogy hová lehet, és hová nem lehet vele utazni. Ez, ami a világ legkeresettebb útlevél bélyegzőinek nyomába eredő utazókat a leginkább foglalkoztatja.
(Forrás: Travel and Leisure, Passport Index, képek: Getty Images, Unsplash)
utazás | útlevél | választás | országok | magyarázat
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!