Több mint 113 ezren léptek be Velencébe csütörtökön, de csak töredékük vette meg a fejenkénti öteurós belépőjegyet – közölte Velence polgármesteri hivatala a városban bevezetett fizetős belépési rendszer első napján.
Április 25. nemzeti ünnep volt Olaszországban, ezért az átlagosnál magasabb volt a látogatók száma. A reggel fél kilenctől délután négy óráig tartó fizetős belépés ideje alatt több mint 113 ezren érkeztek Velencébe, de csak mintegy tizenötezren vettek öteurós (körülbelül kétezer forintos) napijegyet. A többiek csak regisztrálták magukat, de felmentést kaptak a napidíj alól. Közöttük volt az a közel negyvenezer vendég, aki legalább egy éjszakára szállást foglalt magának Velencében, az a több mint húszezer dolgozó, aki munkavégzés miatt lépett be a városba, tizenháromezer diák, valamint kétezer velencei lakos, és az ő rokonaik, vendégeik.
Velence önkormányzata csütörtökön vezette be a fizetős belépési rendszert. A városba belépőknek a külön erre kialakított internetes portálon kell regisztrálni magukat, valamint belépőjegyet váltaniuk. Kisérleti rendszerről van szó, amely a várost megszálló tömegturizmus terhét szeretné enyhíteni.
A regisztrációt és a jegyváltást hét kapunál ellenőrzik, köztük a repülőtérnél és a Santa Lucia vasútállomás előtti téren a vaporetto-komphajók állomásánál. Ugyanott jegyváltó automatákat is felállítottak.
Csütörtökön 14 ezer személyt ellenőriztek, és egyetlen szabálysértőt sem találtak. Luigi Brugnoli polgármester úgy nyilatkozott, Velencében korábban semmit sem tettek a turizmus szabályozására, és azt gondolták, már szükséges lépni. Tisztában van vele, hogy sokan tartanak az újdonságtól, de a cél az idegenforgalom minőségi javítása.
"Jelenleg több pénzt költünk a város fenntartására, mint amennyi bevételünk van" – mondta hozzátéve, hogy évi húszmillió látogató érkezik Velencébe, de nagy részük csak reggeltől estig tartózkodik a városban.
A tizennégy éves kortól kötelező fizetős belépés további huszonnyolc napig lesz érvényben július közepéig. Először május 5-ig, majd az összes hétvégén. A kísérleti szakasz végén döntik el, hogy tartósan bevezetik-e, valamint azt is, hogy az öteurós napijegy árát felemelik-e.
A Velencében született vagy a városban állandó lakhellyel bírók száma 270 ezer: ők regisztráció nélkül léphetnek be a városba.
Nemrég egy másik olasz város felvetette, hogy belépőt vezethet be.
(Forrás: MTI, képek: Getty Images)
ár | belépő | velence | belépőjegy | fizetős
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!