Ha eddig azt hittük, az ipari termelés és a környezetvédelem nehezen egyeztethető össze, lehet, hogy érdemes átértékelnünk a véleményünket.
A barangolás szabadsága vagy "mindenki joga" arra az állampolgári jogra vonatkozik Skóciában, Finnországban, Izlandon, Norvégiában, Svédországban, Észtországban, Lettországban, Litvániában, Ausztriában, a Cseh Köztársaságban és Svájcban, mely mindenkinek lehetővé teszi, hogy a természetben kapcsolódhasson ki, és így hozzáférjen állami vagy magántulajdonban lévő területekhez, erdőkhöz, tavakhoz és folyókhoz.
Ez a jog Észak-Európa egyes részein olyan ősi és magától értetődő, hogy van, ahol csak a modern időkben iktatták törvénybe, Norvégiában például 1957-ben.
Nyitottság és átláthatóság
Ennek szellemében készült a Vestre bútorcég új gyára a norvégiai Magnor település háromszázezer négyzetméteres parkerdejében, a svéd határ közelében. A Bjarke Ingels Group (BIG) tervezte épületnél fontos szempont volt a nyitottság és az átláthatóság, ezért
nincs kerítése, a hatalmas ablakokon át be lehet pillantani a gyár belsejébe és a munkafolyamatokba,
a külső rámpák pedig a zöldtetőre visznek.
Mint egy folyamatábra
A Plus névre keresztelt, hétezer négyzetméteres gyár négy szekciója négy, különböző gyártóterületet kapott: a színgyárat, a fagyárat, az összeszerelőt és egy raktárt, amelyek egy kör alakú udvar körül összpontosulnak. A homlokzat az építkezés során kivágott fenyőfákból készült.
Mint Bjarke Ingels elmondta, a belső tér egy folyamatábrához hasonlít, ahol a különböző lépéseket, ez esetben a gépsorokat és a hozzájuk tartozó teret, különböző színekkel jelölik. Így az ember egyszerre tekintheti át és tapasztalhatja meg a folyamatokat.
A legjobb fenntarthatósági értékelés
A fenntarthatóság kiemelt szempont volt a tervezésnél, így ez lett a világ első gyára, amely elérte a legjobb, azaz a kiváló BREEAM-minősítést, mely például annak köszönhető, hogy 55%-kal kevesebb üvegházhatású gázt bocsát ki, mint egy hagyományos gyár, a kilencszáz tetőtéri napelem évente körülbelül 250 ezer kilowattóra energiaellátást biztosít, és a gyártás során felhasznált víz 90-95%-ának újrahasznosítják.
A Vestre abban reménykedik, hogy gyára inspirációvá válik világszerte, megmutatva, hogy az ipari projektek a környezetvédelem területén is hozhatnak újításokat. A mindössze tizennyolc hónap alatt elkészült épület június 3-án nyitott meg.
Korábban mutattunk a nagyvilágból öt egészen lenyűgöző példát a zöld építészetre, és írtunk a McDonald's idei zöld fordulatáról is.
(Forrás: Designboom, Designboom, Wikipédia, képek: Facebook/Vestre)
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!