Kihagyhatatlan program a dzsesszrajongóknak.
Vidám, bohém dallamaival és virtuóz építkezésével a Yellowjackets amerikai fúziósdzsessz-formáció hamar elrabolja az ember szívét, hogy gondtalanabb és felszabadultabb vidékekre repítse. Igazán összeszokott bandáról beszélhetünk, melynek zenei világát több mint négy évtizedes tapasztalat formálta, és még ha voltak is közben tagcserék, ezek mind egyre kiforrottabbá és színesebbé tették a koncepciót.
A Yellowjackets egyik titka a folytonos megújulás, egykori zenéjük újraértelmezése
korhű hangzással és a védjegyként működő megoldásaik megőrzésével. Munkásságukat a szakma eddig többek között tizenhét Grammy-jelöléssel, két Grammy-díjjal és jelentős kritikai elismeréssel, a közönség pedig számtalanszor teltházzal jutalmazta.
A zenekar ötlete Robben Ford gitárosnak köszönhető, aki 1977-ben tapasztalt sessionzenészeket hívott meg The Inside Story című albumához. Russell Ferrante billentyűssel, Jimmy Haslip basszusgitárossal és Ricky Lawson dobossal annyira jól működött a kémia, hogy megalakították a Yellowjackets-et, vagyis ekkor még Robben Ford Band-et.
Néhány évvel később Ford zenei útja más irányt vett, de a többiek együtt maradtak egészen Ricky Lawson kiválásáig, akit Lionel Richie turnézenekara csábított el, és akinek helyére a sokoldalú William Kennedy érkezett.
Amikor igény támadt a saját névre, akkor Jimmy az egyik próbára elvitt egy lapot, tele a lehetséges nevekkel. Mint a zenekar a honlapján írja, „egyik szörnyűbb volt, mint a másik“, de a Yellowjackets valahogy kiugrott a sorból, mint valami, ami
megtestesíti az élénk energikusságot és csípősséget, amit a zenekar képvisel.
A kezdeti elektronikus hangzástól egyre inkább akusztikus irányba indultak, az 1991-es Greenhouse album pedig új korszakot nyitott a zenekar életében, melyhez ekkor csatlakozott Bob Mintzer szaxofonos és a kölni WDR Big Band karmestere. Később össze is kötötte a két zenekart, hogy aztán már együtt alkossák meg
a Jackets XL-t, a formáció huszonötödik albumát,
mely az új szerzemények mellett a zenekar régebbi számainak friss feldolgozásait kínálja.
A lemez legérdekesebb számai közé tartozik Ferrante Tokyo Tale-je, melynek különleges története van.
Mint Ferrante elmondta, bárhová utazik, mindenhová visz magával egy szintetizátort, hogy a szállodai szobában is tudjon gyakorolni és számot írni. Egy japán utazás alkalmával a jet lag miatt hajnali kettőkör felébredt, és még fektében magához vette a hangszert, miközben a fejében megszólalt a dallam, ahogyan felelget egymásnak a basszus és a gitár. „Még akkor éjjel elkezdtem kidolgozni, és készítettem egy kis memót az ötletről“ – mondta a billentyűs.
Mintzer már a világjárvány előtt azt tervezte, hogy a Yellowjackets és a WDR Big Band közösen ad elő néhány számot a Jackets XL-ről, akkor azonban a járvány közbeszólt. Most azonban eljött az idő, és végre
mi is élőben hallhatjuk a két legendás zenekar produkcióját
a Müpában éppen tíz évvel azután, hogy a Yellowjackets a harmincadik szülinapját ünnepelte az intézmény színpadán. Felix Pastorius basszusgitáros helyét azóta az ausztrál Dane Alderson vette át, aki kivételes ritmikai érzékenységével és a groove iránti természetes érzékével új energiát hoz a zenekarba, és fiatalos megközelítést ad a zenéhez.
A kvartett és a big band erőegyesítésével csendülnek fel most olyan YJ-klasszikusok, mint az örök ráadás Revelation 1986-ból, a Mile High 1987-ből, a Downtown 1991-ből, az Even Song 1993-ból vagy a Coherence a majdnem azonos című lemezről.
Az biztos, hogy átütő, felejthetetlen élményben lesz része annak, aki jegyet vált a Jazztavasz középső eseményére. A háromnapos minifesztivál idén is a műfaj legjobbjait hozza el a Müpába a bensőséges hangulatú szólóesttől a francia és dominikai gyökereit a muzsikájába beépítő sztárénekesnő koncertjéig, melyek között minden jazzrajongó találhat kedvére való zenei csemegét. Május 14-én, szombaton 20 órától fergeteges dallamok töltik majd meg a Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermét.
Ráhangolódásképpen bekapcsolhatjuk a hangszórót, de elmerülhetünk a klasszikus, vinyl hanglemezek népszerűségének történetében is.
(Források: Yellowjackets, Downbeat, Müpa, képek: Roberto Cifarelli/ Yellowjackets & WDR Big Band/Müpa)
müpa | koncert | Yellowjackets | zenekar | Jazztavasz
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!