Sokan érzik úgy, hogy Párizs nem felel meg az elvárásaiknak. Legyen szó a túlságosan zsúfoltnak tűnő látványosságokról vagy a vártnál koszosabb utcákról, a francia főváros alkalmanként képes csalódást okozni. Ehhez kapcsolódóan létezik az ún. "Párizs-szindróma" nevű állapot, vagyis az a fajta siránkozás, melyet egyesek akkor éreznek, amikor nem azt kapják egy várostól, amit előtte elképzeltek. Nem kell azért lemondani Franciaországról, hiszen akadnak bőven romantikus, csillogó és csalódásmentes helyek arrafelé – az egyik közülük a csak "miniatűr Párizsként" emlegetett Nancy, amely turisztikai élményben meg tudja verni a fővárost.
A Versailles és a párizsi Place Vendome stílusában tervezett Nancy olyan, mint Párizs kicsiben, a tömeg nélkül.
Az ország északkeleti felében megbúvó várost Párizs stílusában tervezte I. Szaniszló, a trónfosztott lengyel király, miután XIV. Lajos feleségül vette a lányát. Szaniszlót Lajos megtette Lotaringia hercegévé, aki háláját a város újjáépítésével fejezte ki. Nem gondolta túl azért: lemásolta Párizs legpazarabb épületeit, majd a főtér körüli összes homlokzatot aranyporral hintette be.
Maga a főtér egyébként Nancy legnépszerűbb látnivalói közé tartozik, elnyerte többek között a TripAdvisor 2023-as Traveller's Choice díját.
A sétálóutcás teret imádják a turisták, nem meglepő módon több ezer ötcsillagos értékeléssel büszkélkedhet, holott sokak szerint a képek nem is igazán adják vissza a báját.
Már csak a tér miatt is érdemes elutazni Nancy-ba, mert alapból nem igazán számít az ember arra, hogy ilyen csodás helyet talál egy kevésbé ismert francia városban. Lenyűgöző éjszakai kivilágítását sem érdemes elmulasztani.
Nancy másik nevezetessége a Parc de la Pépinière, amit a helyiek egyszerűen csak La Pep-ként ismernek. A park leghíresebb látványossága az 1875 óta ott álló Mozart zenekari pavilon, vagyis a Kiosque Mozart. Egészen pontosan a park angol kertjében rejtőzik, ahol waffle-t és fagylaltot is kapni – nem csoda, hogy a turisták és a helybéliek egyaránt odavannak érte.
Nancyban akadnak azért I. Szaniszló térnyerése előtt felhúzott látványos emlékművek is. Közéjük tartozik a Disney-filmekbe passzoló La Porte de la Craffe, egy hatalmas kapu az óvárosba, amely a 14. században a város erődítményeinek részeként tündökölt. A mögötte lévő utcák fölé magasodik, egyben pazar kilátást nyújt a környék bárjaira és kávézóira.
Építészetéhez hasonlóan Nancy gasztronómiája ugyancsak a párizsi példaképeket idézi.
A legtöbb beszédtémát adó macaronokat két apáca tette népszerűvé a városban, akik az 1790-es években a francia forradalom idején errefelé bujkáltak. Azért sütötték és árulták a finomságot, hogy a befolyt pénzből ki tudják fizetni a lakbérüket (később a macaron-nővérekként váltak országszerte ismertté).
A megkóstolandó helyi édességek listáján előkelő helyen pózol a Mirabelle-szilva, a Saint Epvre-torta és a mézeskalács.
Tehát, aki szívesen ellátogatna Párizsba, de nem szeretné megkockáztatni a csalódást, annak elsőre talán biztosabb opció Nancy. Ahogy a The New York Times írta: "Szépségét és kultúráját tekintve Nancy leginkább olyan, mint Párizs kezdőknek".
Egy Euronewson megjelent cikk szeretné elejét venni annak, hogy a turisták értékes idejüket olyan népszerű, de épp ezért tömeggel elárasztott és csalódást keltő műemlékekre pazarolják, melyek meglátogatását úgyis megbánják. A bökkenő, hogy a kiemelt látnivalók között az egyes városok legikonikusabbjait találjuk.
(Forrás: The Sun, fotók: Getty Images, Unsplash)
tipp | nancy | utazás | város | látnivaló
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!