A közösségi média jó fotótémákra vadászó megszállottjai megölik a különleges helyeket egy barlangász szerint.
A walesi Gwynedd megye egykor a palabányászatról volt híres, ahogy pedig a kőfejtők bezártak, a helyszín turistalátványossággá vált. Az egyik bánya ráadásul egy egészen nem mindennapi történet miatt híresült el: autóroncsok és kiszuperált háztartási gépek találtak ott végső nyugalomra. Hogy hogyan kezdődött ez az egész, azt jótékony homály fedi, annyi bizonyos, hogy a bánya 1970-es bezárása után nem sokkal indult a trend.
A jelenleg magánterületen található Gaewern palabányában 1820-ban kezdődött a bányászat, majd a közeli Braichgochhal való egyesülése után jóval a huszadik század közepe utánig folyt benne a kitermelés. Alighogy bezárt azonban, két fő kamrájának egyikébe, melyet addigra elöntött a víz, autóroncsokat és elromlott tévéket, hűtőket kezdtek dobálni. A rozsdásodó fémhulladékhalom pedig megragadta a fotósok fantáziáját.
Ma is rengeteg influenszer és érdeklődő keresi fel abban a reményben, hogy sikerül megörökítenie a nem mindennapi látványt.
Azonban mielőtt az ember elérné a helyszínt, először el kell haladnia a halomban álló nejlonzacskók mellett, amelyeket a látogatók otthagytak, miután a cipőjüket védték velük az átázás ellen. Aztán jönnek a graffitik és még több szemét, többek között tengernyi gumicsónak.
Anthony Taylor barlangász nagyon a szívén viseli a barlang sorsát, és nem szeretné, ha teljesen tönkretennék azt turisták. Többek között azt nem érti, ha az emberek azért jönnek ide, mert csodálatosnak találják a helyet, miért akarnák tönkretenni. Több barlangásszal és önkéntessel együtt nemrég nagytakarítást tartottak, és mintegy harminc csónaktól szabadultak meg.
Korábbi útjai során egyébként talált már többek között gyermeklábnyomot, szögestalpú csizmát, szerszámokat, bányászkesztyűt és egy 170 éves talicskát ott, ahol annak idején egy bányász hagyhatta.
A férfi küldetésének érzi, hogy megismertesse az emberekkel az egykori bányák értékét és tudatosítsa bennük, hogy egy nap lezárhatják azokat, ha nem vigyáznak rájuk. Mint mondja, nem gondolta volna, hogy tényleg meg kell ezt tanítani az embereknek, de úgy tűnik, meg kell.
A bányák nemcsak Walesben bizonyulnak izgalmas úti célnak: Olaszországban sziklafalba épült bányakikötőnek járnak csodájára a látogatók, de itthon is találunk olyan korábbi bányát, amely egész Európában kuriózumnak számít.
(Forrás: BBC, képek: Getty Images)
utazás | Gwynedd | wales | közösségi média | Gaewern
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!