Itthon épületbejárásokkal, történeti sétákkal és kiállításokkal ünnepelhetjük a Walter Gropius által létrehozott Bauhaus iskola megalakulásának századik évfordulóját. Mutatjuk, hol érdemes a mozgalom nyomába eredni.
Program a mának – Kortárs Nézőpontok, Ludwig Múzeum
A Ludwig Múzeum Bauhaus-centenáriumhoz kapcsolódó kiállítása nem a mozgalom történetét mutatja be, sokkal inkább a szemlélet környezetre gyakorolt hatásaival foglalkozik, és azzal, hogyan befolyásolta a későbbi művészeti irányzatok alakulását. Az 1919-ben alapított iskola nemcsak az építészetet és a művészeteket reformálta meg radikálisan, hatott az irodalomra, a színművészetre és a divatra is.
Az augusztus 25-ig látható tárlaton ötven kortárs művész munkáiban merülhetünk el, akiknek az elmúlt évtizedek alatt a Bauhaus életforma nyújtott inspirációt. Érdemes benézni a kiállításhoz kapcsolódó tárlatvezetésre is, amit minden vasárnap délután négy órától tartanak, a gyerkőcöket pedig Bauhaus színháztáborral várják június utolsó és július első hetében.
Bauhaus 100. Absztrakt Revü – Válogatott művek Weininger Andor hagyatékából, Magyar Nemzeti Galéria
Weininger Andor igazi polihisztor volt: festőként, grafikusként, illusztrátorként ismerték, de mindezek mellett még bútorokat, épületeket és jelmezeket is tervezett. Weininger 1921-ben felvételt nyert a weimari Bauhausba, ennek hatására pedig véglegesen átadta magát a színház világának, és jelmezeket, illetve díszleteket tervezett.
Hagyatékából nyolcvan műalkotás és ugyanennyi vázlat került a Magyar Nemzeti Galériához, olyan alkotók munkáival, mint Moholy-Nagy László és Bortnyik Sándor. A július 28-ig látható kiállítás középpontjában Weininger legizgalmasabb alkotása, az Absztrakt Revü áll, amely egy különleges, színpadi installáció.
re:flex – Kortárs tervezőgrafikai értelmezések a Bauhaus nyomában
Június első hetében nyílt meg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Tervezőgrafika Tanszékének kiállítása. Nemcsak a centenárium és az egyetem névadójának vonatkozása miatt, hanem azért is, mert a Bauhaus oktatási és művészeti filozófiája a mai napig nagy hatással van az intézmény működésére.
A tárlaton bemutatkozó hallgatók plakáttervekkel, hang- és webdizájnnal, arculattervekkel – vagyis hagyományos és új digitális technológiák segítségével – mutatják be szeptember 1-ig, hogyan merítenek ők a százéves irányzatból 2019-ben.
Hommage á Bauhaus – avagy Bauhaus ünnep, Fuga
A Fuga grafikákkal, könyvekkel és fotókkal ünnepli a Bauhaus iskola máig fennmaradt szellemiségét, és rámutat a jelenlegi kortárs művészettel közös kapcsolódási pontokra.
Most a Fugában magyar alkotók és francia vendégművészek szerepelnek július 12-ig, majd a kiállítás augusztus végén a Pécsi Galériába utazik, onnan pedig Brüsszelbe – minden állomáson újabb és újabb alkotásokkal kiegészítve.
A Bauhaus fordulat és a Bauhaus falu – tematikus séták a Hosszúlépés.járunk? szervezésében
Ha érdekelnek Újlipótváros Bauhaus épületei és a történetük mögött rejlő titkok, hogy kik voltak az építészek és az építtetők, és miért lett ez a város egyik legfelkapottabb negyede, akkor július 14-én feltétlenül csatlakozz be a Hosszúlépés.járunk? sétájára, amely A Bauhaus falu címet viseli.
Július 20-án és augusztus 24-én pedig a pasaréti Napraforgó utca Bauhaus épületeivel ismerkedhetsz meg a Bauhaus fordulat című program keretében.
Irány Pécs!
Az iskolához jó néhány pécsi születésű alkotó tartozott – mint például Breuer Marcell vagy Forbát Alfréd –, éppen ezért a város tele van Bauhaus-épületekkel, amelyeket egy kétórás séta keretén belül fedezhetünk fel.
Az időpontokat általában az aktuális séta előtt néhány nappal osztják meg, ezért érdemes követni a Facebook-oldalukat, ha épp Pécsre terveznénk kirándulást.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Getty Images)
breuer marcell | budapest | pécs | ludwig muzeum | MOME | nagy sztori
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!